Co warto wiedzieć o dyskach SSD?
Co warto wiedzieć o dyskach SSD? Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera stacjonarnego i laptopa. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rodzaj dysku twardego wybrać: lepsze są dyski HDD czy dyski SSD? Z myślą o wszystkich tych osobach przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Tłumaczymy w nim krok po kroku najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami dysków. Zapraszamy do lektury!
Dysk SSD a HDD – czym się różnią?
Obecnie w zdecydowanej większości komputerów – zarówno tych nowych jak i nieco starszych, najczęściej używanym rodzajem dysków jest dysk HDD (z angielskiego Hard Disk Drive – HDD). Dyski HDD to nośniki, w których znajdują się bardzo dokładnie zamknięte twarde krążki nazywane talerzami. Pokryte są one także cienką warstwą magnetyczną. Talerze są wprawiane w ruch przy pomocy ruchów wirowych silnika. Prędkość obrotowa dysków HDD dostępnych obecnie w sprzedaży wynosi od 5400 rpm do 10 000 rpm. Na każdy talerz przypadają z reguły około dwie elektromagnetyczne głowice, które odczytują i zapisują dane zgromadzone przez danego użytkownika. Dysk HDD składa się z około 200 mniejszych podzespołów.
Czym różnią się dyski SSD od dysków HDD? Liczba różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami dysków jest naprawdę ogromna. Przede wszystkim składają się one z o wiele mniejszej liczby części oraz dodatkowo nie mają jakichkolwiek ruchomych elementów. Wszystkie dane zgromadzone przez użytkownika zapisywane są na półprzewodnikowych pamięciach flash, które kontroluje wysoko wyspecjalizowany, profesjonalny kontroler zintegrowany razem z nimi na jednej płytce drukowanej. Jest on odpowiedzialny między innymi za logiczną adresację komórek pamięci oraz wszystkie operacje odczytu i zapisu danych zapisywanych przez danego użytkownika.
Najważniejsze zalety dysków SSD
Liczba korzyści wynikających z zainwestowania w dyski SSD tak naprawdę nie ma końca. Dawno nie było takiego podzespołu, który dawałby tak wielki skok jakościowy zauważalny praktycznie od razu. Kupując dyski SSD zyskujemy pewność, że zakupione przez nas urządzenie będzie niezawodne i trwałe przez bardzo długi czas. Nie mają one jakichkolwiek elementów mechanicznych oraz są zamykane w wytrzymałej obudowie mogą przetrwać bardzo niekorzystne warunki transportu oraz eksploatacji. Jakiekolwiek silne pola magnetyczne, uderzenia czy wibracje nie wpłynął w jakikolwiek sposób na poziom jego wydajności.

Tańsze konstrukcje dysków SSD typu NAND MLC mogą działać w sposób poprawny w temperaturach od -25 do +80 stopni Celsjusza. Z kolei modele wyposażone w modele SLC mogą funkcjonować bez jakichkolwiek przeszkód nawet przy – 40 stopniach Celsjusza. Zostało to potwierdzone wieloma testami i badaniami w warunkach kontrolowanych. Czy to wszystko jest równoznaczne z tym, że dyski SSD w ogóle się nie psują? Absolutnie nie. Dyski SSD również w określonych okolicznościach mogą ulec awarii. Dochodzi do nich jednak o wiele rzadziej niż w przypadku tradycyjnych dysków talerzowych HDD.
Na dyski SSD dostajemy od producentów z reguły 3-5 lat gwarancji. Jest to bardzo długi okres, dlatego jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy w trakcie eksploatacji, mamy pewność, że producent udzieli nam pomocy i naprawi zepsuty sprzęt. Następna kwestia, w której dyski SSD są prawdziwie bezkonkurencyjne, to wydajność. Półprzewodnikowe, nowoczesne dyski SSD mogą zapisywać i odczytywać dane z prędkością grubo przekraczającą 500 Mb/s. Nawet dwa dyski HDD dobrej jakości nie są w stanie dorównać pod tym względem dyskom SSD.
Ponadto, dyski SSD mogą odczytywać oraz zapisywać dane w wielu miejscach w tym samym czasie. Nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby w trakcie skanowania dysku za pomocą programu antywirusowego pograć w grę lub edytować wideo oraz jednocześnie zainstalować aktualizację. Wszyscy, którzy kiedykolwiek próbowali wykonać jednocześnie te czynności na komputerze stacjonarnym opartym na dysku HDD wiedzą, że było to bardzo trudne.
Następny atut dysków SSD jest ich cicha praca. Pracują one w sposób całkowicie bezgłośny. W przypadku dysków HDD jest zupełnie inaczej. Szum obracających się talerzy wzrasta wraz z prędkością obrotową. Wiele modeli wydaje niezwykle nieprzyjemne, głośne odgłosy, które szczególnie w godzinach nocnych mogą okazać się bardzo dokuczliwe dla użytkownika lub pozostałych domowników. Dyski SSD gwarantują nam absolutną ciszę oraz komfort i wygodę użytkowania. Ponadto, dyski SSD wyróżnia również to, iż emitują znacznie mniejsze ilości ciepła od tradycyjnych dysków HDD.
Wady dysków SSD
Dyski SSD mają także swoje wady. Największą wadą jest oczywiście ich wysoka cena. Stosunek jakości do ceny jest bardzo nieatrakcyjny. Za 1 TB dysk SSD musimy zapłacić minimum 1000 złotych. Nie ma się co oszukiwać, to bardzo wysoka cena, która dla niektórych może być całkowicie nie do zaakceptowania. Przy kupowaniu dysku SSD trzeba zatem kierować się nie tylko swoimi potrzebami oraz oczekiwaniami, ale także dysponowanym budżetem. Jest to jednak ważna inwestycja, która zwróci się nam bardzo szybko. Liczba atutów dysków SSD jest przecież imponująca.