Ortopeda i wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

W naszym życiu często dochodzi do wszelkiego rodzaju kontuzji, złamań kończyn, urazów kości czy chociażby dolegliwości bólowych kręgosłupa. To codzienność w pracy, jaką musimy wykonywać ortopeda Szczecin. Czym dokładnie się on zajmuje i kiedy powinniśmy się do niego zgłosić? Jak wybrać takiego, który poradzi sobie z naszymi dolegliwościami? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Czym zajmuje się ortopeda?

Najprościej rzecz ujmując, ortopeda Szczecin to taka osoba, która działa na polu profilaktyki, diagnozowania oraz leczenia wszelkiego rodzaju chorób, urazów i wad (wrodzonych oraz nabytych) powiązanych z narządami odpowiedzialnymi na narząd ruchu – mowa tutaj przede wszystkim o układzie szkieletowym i mięśniowym, ale też nerwach z nimi powiązanymi. Jak się zatem można domyślać, sam zawód wymaga olbrzymiej wiedzy w temacie anatomii, fizjologii oraz biomechaniki.

Nie od zawsze pole działania ortopedy Szczecin było tak szerokie – choć wcześniej zajmował się on wyłącznie leczeniem wad postawy u dzieci (i był kojarzony tylko z nimi), postęp medycyny niejako zmusił go do podjęcia diagnostyki i leczenia (w tym również operacyjnego) także osób dorosłych.

Kiedy wybrać się do niego i jakie dolegliwości kwalifikują nas do wizyty?

Jeszcze zanim zdecydujemy się na wizytę u ortopedy musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie – czy nasze dolegliwości kwalifikują się właśnie na wizytę u tego specjalisty. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie tego określić (na przykład wtedy, gdy nasz uraz nie jest aż tak oczywisty), warto, abyśmy wpierw odwiedzili lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badanie. Musimy zdawać sobie sprawę, że ortopeda Szczecin nie radzi sobie wyłącznie ze złamaniami kości, zwichnięcia kolana czy skręceniem kostki, choć to z nimi jest najczęściej kojarzony. Powinniśmy się do niego zgłosić również wtedy, gdy odczuwamy najróżniejsze bóle ze strony czy to kręgosłupa, czy też stawów, ścięgien lub mięśni – zwłaszcza takie, które uaktywniają się w czasie poruszania się.

Wizyta u ortopedy jest czymś absolutnie koniecznym, jeżeli tyle co zostaliśmy rodzicami i jeszcze nie byliśmy u niego z naszą pociechą. Ortopeda sprawdzi, czy szkielet, mięśnie i stawy rozwijają się w sposób właściwy – ważne jest, aby zwrócić na to uwagę tak wcześnie, jak tylko się da. Pozwoli to bowiem na szybkie działanie i często przyczynia się do całkowitego wyeliminowania problemów, ale też wad wrodzonych układu ruchu. Im później to zrobimy, tym gorsze są szanse na kompletne ich wyeliminowanie

Ortopeda Szczecin może również diagnozować i leczyć między innymi (ale nie tylko) takie schorzenia, jak:

  • stłuczenia, złamania i skręcenia,
  • wady wrodzone – tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, im wcześniej tym lepiej,
  • nowotwory kości,
  • stany zapalne stawów i kości,
  • zmiany przeciążeniowe, wynikające na przykład z dźwigania zbyt potężnych przedmiotów,
  • wady kręgosłupa, bardzo często obecne u osób prowadzących siedzący tryb życia; kifoza, lordoza, skolioza to te „najpopularniejsze”.

Ortopeda a skierowanie – czy musimy je mieć?

Podobnie, jak w przypadku większości lekarzy specjalistycznych, udając się do ortopedy Szczecin z zamiarem bycia leczonym i diagnozowanym w ramach Narodowego Funduszu zdrowia, musimy posiadać odpowiednie skierowanie. Zdobędziemy je u lekarza rodzinnego, który zbada nas wstępnie i sam określi, czy jest nam potrzebna tego typu konsultacja ze specjalistą. Skierowania nie wymagają ortopedzi, który swój zawód wykonują prywatnie. Jeżeli więc nie dostaniemy skierowania, bądź też czas oczekiwania będzie dla nas zbyt duży (to dość częsty przypadek, zwłaszcza w tym momencie, kiedy system medycyny nie działa zbyt sprawnie), skierujmy się na wizytę prywatną.

Jak wybrać dobrego ortopedę?

Jeżeli w planach mamy wizytę u ortopedy Szczecińskiego, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – czy zamierzamy leczyć się państwowo czy też prywatnie. W tym pierwszym przypadku, na nasze nieszczęście, nie mamy dużego wyboru – musimy się zgodzić na specjalistę, który aktualnie będzie miał wolny termin (albo zwolni się on u niego jak najszybciej). W innym przypadku warto, abyśmy wybrali lekarza, który będzie się cieszył najlepszymi opiniami. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na Internet, który w tych przypadkach bywa bardzo zwodzący, ale też – a może przede wszystkim – na opinie ze strony naszych znajomych. To wizyta u specjalisty z polecenia ma największe szanse na to, by w pełni nas usatysfakcjonowała.

Podsumowanie

Ortopeda to ktoś, kto pozwoli nam zdiagnozować i leczyć wszelkiego rodzaju schorzenia związane z układem ruchowym, ściśle powiązane również z naszym układem kostnym i kręgosłupem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że aby skorzystać z jego usług nieodpłatnie, w ramach świadczeń oferowanych przez NFZ, musimy posiadać odpowiednie skierowanie. Warto też zadbać o to, żeby udać się do specjalisty, którego polecają pacjenci i który odpowiednio zdiagnozuje naszą dolegliwość. Zwłaszcza, jeśli nie jest ona dla nas do końca jasna i pewna.