Charakterystyka dysków SSD
Charakterystyka dysków SSD – coraz szersze zastosowanie dysków SSD ma bardzo dobry wpływ na wzrost parametrów systemu operacyjnego. Niestety ze względu na niewielkie możliwości zapisywania danych, zaleca się, aby znajdowały na nim tylko niezbędne dokumenty. Tylko wtedy użytkownik zyska pewność, że dysk zostanie w pełni wykorzystany. Mówi się, że do tego celu najlepiej posłużą programy, które będą obciążać dysk lub sam system operacyjny. Nie warto umieszczać na nim plików, charakteryzujących się niskim stopniem przetworzenia, w tym zdjęć, filmów i plików o niewielkiej wadze. Do przechowywania takich danych odpowiednie będą nośniki zewnętrzne lub chmura internetowa.
Budowa dysku SSD
Pokrywa dysku SSD powinna wynosić 7 mm. W takiej sytuacji dysk może być używany we wszystkich urządzeniach, włącznie z ultrabookami, które charakteryzują się cienkimi kształtami i zmniejszonymi wymiarami sprzętu. W takich komputerach napęd jest połączony z płytą główną. Istnieją również dyski w obudowach 9-milimetrowych, co oznacza, że działają tylko z tradycyjnymi komputerami.
Najważniejsze podzespoły znajdują się pod obudową. Jedną z takich części jest kontroler, który służy do komunikacji dysku z pamięcią. Odpowiada także za ogólną kondycję dysku, kompresję i dekompresję danych i równomierne zużycie komórek pamięci. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest połączone z kondycją całego napędu.
Równie istotną rolę odgrywa pamięć flash, składająca się z komórek. Pamięć podręczna służy do magazynowania danych, w późniejszym czasie zapisywanych na dysku. Właśnie w tym miejscu przechowywane są informacje o prędkości zapisu.
Kolejną częścią jest kondensator, który chroni dane w momencie braku zasilania. Jednak wciąż wiele dysków SSD nie posiada takiego podzespołu, a bardzo często decyduje on o zachowaniu bądź utracie plików.
Do komunikacji z innymi urządzeniami służą interfejsy, szczególnie najpopularniejszy z nich – SATA III. Prędkość odczytu danych dochodzi do 550 MB/s.
Zalety dysków SSD

Niewątpliwy wzrost popularności dysków SSD jest determinowany przez wysoki stopień odporności na uszkodzenia. Jako przyczynę tej cechy podaje się zelektronizowane napędu i brak ruchomych podzespołów. To także największa różnica w porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD, które, poddawane siłą z zewnątrz, w łatwy sposób ulegają zniszczeniu, przez co użytkownik jest narażony na utratę danych.
Dysk SSD jest zbudowany w ten sposób, że pochłania dużo mniej energii od zwykłego dysku. Dzięki temu wzrasta czas pracy na baterii. Niski pobór energii sprawia, że temperatura pracy komputera ulega obniżeniu oraz pozwala na wydłużenie żywotności innych podzespołów. Komputer może pracować dłużej a pliki są lepiej chronione przy jednoczesnym utrzymywaniu wysokiej wydajności. Ta również się poprawia poprzez większą szybkość zapisu i odczytu informacji. Producenci dysków SSD nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w kwestii jego rozwoju, ciągle ulepszając pamięć i interfejs.
Kolejnym atutem tego rodzaju dysków jest cicha praca, nawet w chwili, gdy napęd posiada już swoje lata. Przez to pozwala użytkownikowi na pełne skupienie na swoich zadaniach. Dyski HDD charakteryzują się natomiast głośnym działaniem, gdy część ta jest użytkowana długi czas.
Laptop z wbudowanym dyskiem SSD idealnie sprawdza się w podróży, gdyż wyróżnia go niewielka masa i możliwość swobodnego przenoszenia. Szczególnie dobrze sprawdza się w bardzo cienkich i ultralekkich urządzeniach.
Niestety, powyższe kwestie przyczyniają się do wyższych cen takiego sprzętu. Zakup dysku SSD po niskiej cenie może świadczyć o słabych parametrach tego podzespołu, jednak mogą okazać się one wystarczające dla okazjonalnych użytkowników komputerów. Pocieszeniem jest fakt, że nowa technologia wypiera tradycyjne dyski, co przyczyni się do możliwych obniżek cen.
Wady dysków SSD
Wśród wytrawnych użytkowników komputerów panuje przekonanie, iż największe rezerwy drzemią w pojemności dysków, które sięgają 120 lub 240 GB. Za tą samą kwotę można otrzymać dysk talerzowy o pojemności nawet kilku TB. Jednak społeczność spodziewa się postępu i wzrostu miejsca na dyskach SSD.
Kolejną wadą dysków jest ograniczona żywotność, która szacowana jest na maksymalne nadpisanie około miliona cykli. Z drugiej strony jednak, producenci mają obowiązek podawania szacunkowej wytrzymałości najsłabszych komórek. Mimo że obecnie stosowana technologia pozwala na równomierne zapisywanie informacji między wszystkimi częściami pamięci, praktycznie niemożliwe jest wyczerpanie cyklu zapisu. Jeśli jednak tak się stanie, to dysk będzie ciągle działać lecz niemożliwe będzie nadpisywanie danych.
Duża liczba zalet sprawia, że obecnie kupujących odstrasza praktycznie tylko cena i pojemność. Logicznym wyborem klientów jest możliwość posiadania kilku TB danych w jednym miejscu za kilkukrotnie niższą kwotę. Jednak, jeżeli nie posiada się dużej ilości plików, które potrafią zająć sporo miejsca, sugerowany jest zakup dysku, charakteryzującego się dużo wyższą wydajnością. A taką cechą odznaczają się dyski SSD.