Ile kosztuje i ile trwa proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Ile kosztuje i ile trwa proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Coraz więcej Polaków ma problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych. Niejednokrotnie duża kwota zadłużenia może doprowadzić nas do spirali zadłużenia. Okazuje się jednak, że jest sposób na wyjście z tak dużego zadłużenia. O czym gadamy? Chodzi o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, co dla wielu dłużników może być ogromną pomocą.
Warto wspomnieć, że możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej istnieje już od ponad 10 lat, ale niedawno weszły w życie nowelizacje przepisów, dzięki którym ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Istnieje wiele pytań dotyczących upadłości konsumenckiej. Na przykład dłużnicy chcą wiedzieć, jak są przygotowane wszystkie dokumenty lub ile kosztuje upadłość konsumencka. Mając to wszystko na uwadze, przygotowaliśmy ten artykuł. Zapraszamy do lektury!
Upadłość konsumencka – co to jest?
Podstawowe pytanie brzmi: Czym jest upadłość konsumencka i kiedy można ogłosić upadłość konsumencką? Z powszechnie obowiązujących przepisów prawa polskiego wynika, że jest to lokal przeznaczony dla konsumentów, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ponadto, aby móc ogłosić upadłość konsumencką, nie można jednocześnie zasiadać w żadnej firmie. Ogłaszając upadłość konsumencką, anulujesz część lub całość swoich zobowiązań wobec wierzycieli.
Ile kosztuje i ile trwa proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Tylko niewypłacalni dłużnicy mogą złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co to znaczy? Dłużnicy ci nie są w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań finansowych wobec wierzycieli. Co najważniejsze, najważniejszym celem upadłości konsumenckiej jest znaczne zmniejszenie (lub całkowite wyeliminowanie) zadłużenia dłużnika. Jednocześnie prawa wierzyciela powinny być w miarę możliwości zaspokojone.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza, że konsument uzyskuje „czyste imię” i może zacząć wszystko od nowa bez długów, które wcześniej uniemożliwiały mu prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Upadłość konsumencka jest również dobrym rozwiązaniem dla wierzycieli, ponieważ ich interesy są również dobrze chronione.
Warto wspomnieć, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć zarówno dłużnik, jak i jego wierzyciele. To na wnioskodawcy spoczywa ciężar udowodnienia przed sądem, że dana osoba z różnych przyczyn nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych, co powoduje konieczność ogłoszenia jej upadłości. Ile kosztuje upadłość? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w kolejnych częściach tej publikacji.
Niezbędne przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Jak ogłosić upadłość konsumencką? Ile kosztuje upadłość? W celu wyegzekwowania ogłoszenia upadłości konsumenckiej konieczne jest złożenie odpowiednich pism w sądzie. Za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej do sądu należy uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Jednak wielu dłużników woli, aby ich interesy reprezentowała profesjonalna kancelaria prawna, dlatego sami nie przygotowują pisma. Oznacza to, że koszt ogłoszenia upadłości konsumenckiej będzie do tego czasu nieco wyższy.
Ile kosztuje upadłość? Ostateczny koszt ogłoszenia upadłości konsumenckiej zależy również w dużej mierze od tego, jaką część osobistego długu umorzy sąd. Warto wspomnieć, że podczas rozprawy sąd bardzo dokładnie bada sytuację finansową dłużnika i na tej podstawie decyduje, którą część długu umorzyć.
Jeśli dłużnik może ogłosić upadłość tylko co do części swoich długów, resztę musi spłacić sam, a sąd przygotuje też specjalny plan spłaty dla wierzycieli. Oznacza to, że dłużnik będzie musiał oddać swój samochód, mieszkanie, sprzęt RTV i AGD oraz wszelkie inne kosztowności. Wszystkie wartościowe aktywa należące do dłużnika zostaną zlicytowane, a zebrane środki zostaną przekazane wierzycielom.
Ile kosztuje upadłość?
Ile kosztuje upadłość? Najważniejszą opłatą jest opłata upadłościowa, którą należy uiścić w sądzie przy składaniu wniosku. Opłata za złożenie pozwu do sądu to tylko 30 zł. Do pozwu składanego w sądzie należy dołączyć dowód wpłaty.
A co, jeśli dłużnik nie może sobie pozwolić na spłatę? W takim przypadku sąd może postanowić o zwolnieniu go z kosztów. W tym celu dłużnik musi złożyć pisemny wniosek o zwolnienie z opłat sądowych. Ponadto powiernicy otrzymają wynagrodzenie za wykonaną pracę. Kodeks upadłościowy przewiduje, że wynagrodzenie syndyka wynosi od 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia do maksymalnie 200%. W wyjątkowych przypadkach, gdy zarządcy mają dużo pracy do wykonania, sądy mogą podwyższyć ich wynagrodzenie do 400% średniego wynagrodzenia.