Wszystko, co trzeba wiedzieć o transporcie kontenerami morskimi
Wszystko, co trzeba wiedzieć o transporcie kontenerami morskimi. Odpowiednie rozplanowanie logistyki stanowi podstawę niemal każdego chcącego działać efektywnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza tego, które zajmuje się szeroko pojętym handlem, ale i produkcją czy budownictwem. Sam plan jednak nie wystarczy – należy bowiem szukać alternatywnych, tańszych i bardziej optymalnych form przewożenia produktów – zwłaszcza, jeżeli główne ich źródło znajduje się w bardzo odległej od Polski części świata. Właśnie dlatego oczy coraz większej ilości przedsiębiorców coraz chętniej kierują się w stronę kontenerów morskich https://kontenery-morskie24.com.pl/, transport którymi dla wielu okazuje się kluczem do prawdziwych oszczędności. Co powinniśmy wiedzieć o nim, zanim tak właściwie się na niego zdecydujemy?
Czym jest kontener morski i jak jest zbudowany?
Aby zrozumieć rolę kontenerów morskich https://kontenery-morskie.biz.pl/, transport którymi stale nabiera na popularności, należy zastanowić się, czym one tak właściwie są. Wyjaśnienie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać – są to stalowe konstrukcje o solidnej strukturze (gwarantującej ich ponowne użycie), budowa których umożliwia przewóz bez konieczności przeładowywania zawartego w nich ładunku. Same w sobie zbudowane są nie tylko z tego, co widzimy na filmach czy zdjęciach, ale też w elementy ułatwiające mocowanie, manipulowanie oraz przeładunek przewożonych za ich pośrednictwem dób z jednego środka transportu na drugi.
Co ważne, kontenery zostały zbudowane w taki sposób, aby można było dokonać pełnego i łatwego ich załadunku, ale też szybko i sprawnie rozładować przedmioty dowiezione w miejsce docelowe. Właśnie dlatego kontenery morskie, transport nimi oraz usługi powiązane z nimi stanowią opcję chętnie wykorzystywaną, w Polsce i na całym świecie.
Kontenery morskie – czy stanowią dobrą opcję logistyczną?
Odpowiedź na pytanie zadane w tytule nie jest łatwa, gdyż jeśli chodzi o kontenery morskie, transport i jego opłacalność zależą przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeżeli zatem wysyłamy przedmioty sporadycznie, a w dodatku w niewielkich ilościach, z pewnością nie powinniśmy sobie zaprzątać nimi głowy – jeżeli bowiem nie wykorzystamy ich w pełni, mogą okazać się dla nas po prostu nieopłacalne. Inaczej ma się sprawa w momencie, kiedy dokonujemy częstego przewozu wielu dóbr, na przykład posiadając swój dział produkcyjny poza granicami naszego kraju. Im więcej ich będzie, tym więcej zaoszczędzimy. Warto zwrócić uwagę również na inne elementy świadczące o tym, że kontenery morskie są dobrym logistycznym rozwiązaniem:
- koszt całego procesu – przewożenie większych ilości produktów za pośrednictwem kontenerów morskich jest bardzo opłacalne, zwłaszcza porównując je z logistyką bazującą na innych, bardziej standardowych środkach transportu (między innymi samolotach);
- elastyczność – widoczna zwłaszcza pod względem wagi i gabarytów – dysponując kontenerem sami decydujemy, co znajdzie się w jego wnętrzu; może być to ogromny i masywny samochód, ale też setki drobniejszych przedmiotów; równie dobrze jednak może się w nim znaleźć… to i to!
- solidność całego procesu – transport za pośrednictwem statków należy do najbardziej zaufanych odgałęzień logistyki; niemal nigdy nie zawodzi, dostarczając produkty co prawda wolniej, ale zawsze na czas;
- możliwość ubezpieczenia towaru – przewożone rzeczy możemy ubezpieczyć, co jest zresztą bardzo rozsądnym rozwiązaniem – zwłaszcza, jeśli ich wartość jest bardzo duża;
- pojedynczy koszt – każdy, kto co miesiąc przesyła setki lub tysiące przedmiotów spoza granic naszego kraju doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile dokumentów, papierków i zobowiązań jest to w stanie wygenerować; tutaj sprawa przedstawia się prosto – płacimy wyłącznie raz za pojedynczą usługą; jedna płatność – setki, tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy mniejszych przedmiotów możliwych do przewiezienia za jednym zamachem.
Kontenery morskie, transport i opłacalność to trzy powiązane ze sobą rzeczy – co do tego nie ma wątpliwości. Z tej trzeciej można wycisnąć jeszcze więcej (paradoksalnie – wbrew temu, co wcześniej powiedzieliśmy)… nie wypełniając kontenerów w pełni. Jeżeli mimowolnie zostanie nam w nich trochę miejsca, z uwagi na ich elastyczność możemy w nich umieścić produkty innych firm (po uprzednim dogadaniu się z nimi). Pozwoli to nam zwrócić sobie część kosztów całej usługi, a przy okazji nawiązać cenne relacje z innymi przedsiębiorcami, przez wielu uważane za jedną z najistotniejszych rzeczy w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Podsumowanie
Kontenery morskie, transport którymi jest wybierany przez coraz większą ilość przedsiębiorców z niemal wszystkich branż, nie bez powodu zyskują na popularności. Choć same w sobie istnieją już od bardzo dawna, dopiero od niedawna polscy przedsiębiorcy zrozumieli ich zbawienne działanie w optymalizacji kosztów związanych z logistyką. Posiadając więc firmę, czy to budowlaną, czy też czysto handlową, powinniśmy brać je pod uwagę w procesie planowania logistyki. Jesteśmy na nich w stanie oszczędzić – współmiernie do tego, jak często korzystamy z bardziej standardowych i tradycyjnych zagranicznych usług transportowych.
MM Logistic Transport Norwegia |
Grodzka 20/6 |
70-560 Szczecin |
793 008 523 |
www.mmlogistics.com.pl |