Skup aut – o co chodzi
Skup aut – o co chodzi – skupy działają na różne sposoby. Niektóre z nich nabywają jedynie auta w dobrym stanie, które będą miały wzięcie wśród potencjalnych klientów. Znajdziemy również takie, które zajmują się skupem aut w każdym stanie – jest ich mnóstwo. Klienci skupów samochodów mogą odnieść sporo korzyści, jednak przed sprzedażą warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania takich miejsc i zastanowić się, gdzie oddać swoje auto.
Sprawdź, czy trafiłeś na uczciwego kupca
„Kupię auto w każdym stanie” – na ogłoszenia o tej treści można natknąć się w wielu miejscach w Internecie i prasie. Firmy i osoby prywatne, zamieszczające ogłoszenia tego typu zazwyczaj nie mają w zwyczaju informowania klienta, na jakich zasadach działają. Warto o to pytać bez względu na to, po której stronie jesteśmy – kupującego czy sprzedającego. W interesie klienta leży, aby transakcja była w pełni legalna i zgodna z obowiązującym w naszym kraju prawem.
Chcąc pozbyć się auta skorodowanego, po wypadku czy bez dokumentów najprościej zgłosić się do jednego ze skupów aut Pośrednicy w takim miejscu mają wiedzę, która pozwala im na wykorzystanie części auta lub jego odrestaurowanie. Plusy dla klienta są ogromne: gotówka za samochód jest zazwyczaj wypłacana tego samego dnia, odpadają koszty utrzymania pojazdu i opłacania OC, a także jego złomowania. Niejednokrotnie stary samochód zajmuje nam miejsce w garażu, a jego stan wciąż się pogarsza. Decyzja o sprzedaży jest naturalna, jednak warto zabezpieczyć się przed osobami, które czerpią zyski korzystając z nielegalnych praktyk.
Zabezpiecz się przed oszustami
Bez względu na to, komu sprzedajemy auto (pośrednikowi skupu samochodów czy osobie prywatnej) zawsze należy bezwzględnie powiadomić wydział komunikacji oraz firmę ubezpieczeniową, w której wykupiona jest polisa auta o jego sprzedaniu. To zabezpieczenie, które przyda ci się w razie nieuczciwości kupujących lub wypadku po nabyciu auta. Pamiętaj, aby podpisać z kupującym umowę kupna – sprzedaży wraz z datą i godziną zbycia auta.
Sprzedając auto często myślimy, że nic oprócz obniżenia ceny pojazdu nie może nas spotkać. Nic bardziej błędnego. W przypadku braku zabezpieczenia transakcji możemy odpowiadać za czyny karalne, do których kupiec wykorzystał nasz samochód. Do częstych należy kradzież paliwa, dokonanie przestępstwa czy sfingowanie kolizji w celu wyłudzenia ubezpieczenia. Warto więc mieć się na baczności i wybrać punkt skupu aut, który jest legalną działalnością i ma dobrą opinię wśród swoich klientów.
Innym, ważnym aspektem jest handel autami, które nie powinny wrócić do obiegu. Wiedząc, że auto jest po poważnym wypadku nie powinieneś sprzedawać go osobie prywatnej – jest wielu nieuczciwych handlowców, którzy po umiejętnym odrestaurowaniu auta sprzedają je jako sprawny pojazd. Takie działanie może doprowadzić do wypadku nieświadomego nabywcy samochodu. Warto o tym pamiętać i wybrać dobry skup aut, który nie pozwoli sobie na nieuczciwy handel.