Jak robić ozonowanie?
Jak robić ozonowanie? Ozonowanie domów, mieszkań oraz wszelkich pomieszczeń użyteczności publicznej jest niezwykle skutecznym sposobem na to, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i wirusów a także od nieprzyjemnych zapachów. Z racji tego, iż ozon w sporym stężeniu jest substancją biobójczą, to za przeprowadzanie operacji ozonowania powinni być odpowiedzialni wyłącznie wykwalifikowani fachowcy posiadający odpowiednie uprawnienia.
Ozonowanie – gdzie się je stosuje i na czym to polega?
Ozonowanie stosuje się z powodzeniem od lat. Obecnie jego popularność wzrosła w związku z panującą pandemią koronawirusa. Sporo osób zastanawia się, czy dzięki ozonowaniu pomieszczeń można skutecznie zlikwidować cząstki wirusa. Okazuje się, że jest to w pełni możliwe – ozonowanie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy.
Ozonowanie stosowano od lat np. jako metodę dezynfekcji w stomatologii bądź jako sposób na uzdatnianie wody. Sporo osób podejmowało decyzję o ozonowaniu wtedy, gdy w ich mieszkaniach pojawiał się niezwykle nieprzyjemny, bardzo trudny do zlikwidowania, przykry zapach. W chwili obecnej ozonowanie prowadzi się na szeroką skalę w placówkach ochrony zdrowia oraz innych instytucjach publicznych, np. urzędach, szkołach, przedszkolach, restauracjach czy w biurach. Wiele miast po wybuchu pandemii COVID-19 podjęło także decyzję o ozonowaniu pojazdów transportu publicznego, czyli autobusów, tramwajów i trolejbusów. W chwili obecnej coraz częściej ozonowanie wykorzystuje się w celu odkażania prywatnych mieszkań oraz samochodów.
Podstawowe informacje na temat ozonu
Czym jest ozon? Takie pytanie zadaje sobie sporo osób. Warto wiedzieć, że ozon to cząsteczka, która składa się z trzech atomów tlenu, w skrócie O3. Jaka jest funkcja ozonu w środowisku? W atmosferze ozon jest swego rodzaju filtrem, który odpowiada za pochłanianie emitowanego przez słońce ultrafioletu. Kiedy powstaje ozon? Do jego powstania dochodzi przede wszystkim w wyniku wyładować elektrycznych. Z tego względu po burzy możemy często odczuwać mocno charakterystyczny zapach – to znak, że wydzielił się ozon.
Wyróżnikiem ozonu są właściwości antyseptyczne. Dodatkowo, jak pokazują szacunki ekspertów, ozon działa 3000 razy szybciej oraz 50 razy skuteczniej od chloru, który jest tradycyjnym środkiem dezynfekującym. Ozon jest substancją bardzo silnie utleniającą, przez co wyróżnia go ogromna toksyczność. Im jego stężenie jest wyższe, tym toksyczność jest większa. W powietrzu, którym oddychamy każdego dnia, zawartość ozonu nie przekracza dopuszczalnej, bezpiecznej dla człowieka wartości. Warto wiedzieć, że bezpieczna ilość ozonu w powietrzu to 0,12 mg na m3.
Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania?

Czy ozonowanie mieszkania to dobry pomysł? Tego rodzaju pytania zadaje sobie mnóstw osób, zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa. Warto wiedzieć, że decydując się na ozonowanie, możemy oczyścić nasze mieszkanie nie tylko z bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń, ale także z wszelkiego rodzaju przykrych zapachów. Wiele osób boryka się z niezwykle przykrym, nieprzyjemnym zapachem w swoim mieszkaniu. Taka sytuacja ma miejsce mimo tego, iż przeprowadzane jest regularnie sprzątanie oraz wietrzenie wszystkich pomieszczeń w naszym domu. Gdzie najczęściej występuje takie zjawisko?
Problem nieprzyjemnego, trudnego w usunięciu zapachu, dotyczy w szczególności bardzo starych domów oraz mieszkań budowanych w starym budownictwie. Ponadto, z problemem przykrych zapachów można spotkać się otrzymując mieszkanie w spadku. Dodatkowo, tego rodzaju problemy mogą również wynikać z występowania zwierząt oraz szkodników. Na smród mogą wpływać także czynniki całkowicie od nas niezależne, czyli nieprawidłowo działający system wentylacji czy palący papierosy sąsiedzi. Usunięcie takich brzydkich zapachów w wielu przypadkach jest nie do przeprowadzenia z wykorzystaniem metod tradycyjnych.
Kto zatem powinien podjąć decyzję o ozonowaniu mieszkania? Przede wszystkim ci właściciele domów i mieszkań, którzy wiedzą, że dane pomieszczenia przez długi czas były mocno zaniedbane, bądź gdy osoby, którym wynajmowali dane lokale, nie prowadziły higienicznego trybu życia.
W których jeszcze przypadkach można pomyśleć o ozonowaniu mieszkania? Na przykład wtedy, gdy nasze mieszkanie jest mocno zagrzybione, ma dużo roztoczy oraz wiele innych drobnoustrojów, zostało zajęte przez owady i szkodniki, jeśli znaleźliśmy jakieś martwe zwierzęta bądź gdy w niedalekiej przeszłości w mieszkaniu miał miejsce pożar, zalanie lub doszło do wycieku jakiś toksycznych substancji.
Jak zrobić samemu ozonowanie mieszkania?
Czy ozonowanie można przeprowadzić samodzielnie, własnymi siłami? Wszyscy eksperci odradzają przeprowadzanie ozonowania we własnym zakresie. Z racji tego, iż ozon jest silnie utleniającą substancją, za przeprowadzanie ozonowania powinni być odpowiedzialni wyłącznie fachowcy posiadający szereg odpowiednich zezwoleń, certyfikatów i uprawnień. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zabieg ozonowania przyniesie oczekiwane przez nas, długotrwałe rezultaty.