Problemy z autem? Udaj się do mechanika

Mechanika samochodowa to coś, na czym może i kiedyś znało się wielu, przede wszystkim mężczyzn, jednak teraz każdy jest specjalistą w jakiejś dziedzinie, dlatego wszystkie niepokojące rzeczy, które dzieją się z naszym samochodem, muszą zostać sprawdzone przez warsztat samochodowy. Jeśli ktoś naprawdę zna się na autach, to do napraw może przystąpić sam, jednak lepiej jest nie bawić się w mechanika amatora i zaufać profesjonaliście.

Kiedy wiemy, że trzeba udać się do warsztatu samochodowego?

Każde auto co roku musi odbyć obowiązkowy przegląd techniczny, który odbywa się w stacji kontroli pojazdów. Czasem zdarzają stacje, na których tylko podbijają w odpowiednim miejscu pieczątką i kasują za wizytę, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że jeździmy bezpiecznym autem, to zawsze warto wykonać profesjonalny przegląd, nawet jeśli diagnosta jest naszym znajomym i nie wymaga tego od nas. Jednak nie zawsze w trakcie przeglądu diagnosta jest w stanie wykryć każdą usterkę, jaka może wystąpić. Dlatego też zawsze należy pilnować dobrego stanu auta i gdy tylko zajdzie taka potrzeba, to złożyć wizytę w warsztacie samochodowym.

Warsztat samochodowy
Warsztat samochodowy

Samochody wcale nie są takie tanie i uzbieranie na porządne auto, czasem zajmuje nawet kilka lat, dlatego powinniśmy zawsze szanować nasz pojazd i dbać o to, aby na czas trafiało do warsztatu samochodowego. Jeśli niestety mamy podejście, że zawsze liczymy na to, że auto da radę dojechać tam, gdzie chcemy, to kiedyś nagle może się okazać, że auto nam się zepsuje w trakcie naszej trasy na tyle poważnie, że dalej będziemy musieli ją kontynuować na lawecie i tak nagle nasze koszty, wcześniej być może drobnej naprawy, w jednej chwili mogły wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Do tego udając się w trasę samochodem, który jest zepsuty, stwarzamy dodatkowe zagrożenie na drodze, co jest dość nieodpowiedzialnym zachowaniem. Lepiej jest więc chyba po prostu tak zaplanować sobie czas, aby oddać auto do warsztatu samochodowego i po prostu je naprawić. Zawsze możemy przecież pożyczyć od kogoś samochód, czy też po prostu udać się do takiego warsztatu, w którym dostaniemy auto zastępcze.

Przegląd auta

Sprawdzenie, czy auto jest sprawne i czy nie jest w nim nic zepsute, nie musi być dla nas wcale takie trudne. Wystarczy tylko nieco w to zaangażować słuch, węch i wzrok i już możemy łatwo wykryć niektóre usterki. Może nie będziemy w stanie dokładnie określić, co się zepsuło, jednak choć w pewnym stopniu będziemy mogli jasno wytłumaczyć w warsztacie samochodowym, w którym miejscu i co być może uległo usterce. Może to być bardzo ważna wiedza, która przyspieszy naprawę auta. Warto więc nieco się zaangażować i zwracać uwagę na samochód, by móc w miarę szybko zareagować na wszelkie usterki.

Jeśli więc choć będziemy dokładnie przed jazdą i po każdej jeździe oglądać auto, to przykładowo możemy zaobserwować, czy czasem nie ma żadnych wycieków, czy nie ucieka nam olej, płyn z chłodnicy, płyn hamulcowy i tak dalej. Warto zapamiętać miejsce wycieku i jeśli jesteśmy w stanie, to dotknąć płynu i sprawdzić, jaki jest w dotyku, jaki ma kolor i zapach. To zajmie nam dosłownie chwilę, a w warsztacie samochodowym przyspieszy trafną diagnozę. Warto też od czasu do czasu zajrzeć pod maskę. Tam będziemy w stanie określić, czy może żaden płyn nie wycieka na silnik, a także możemy sprawdzić stan oleju, za pomocą bagnetu, a także stan płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym. Niepokojący powinien nam się wydawać zarówno zbyt duży stan płynu, jak i jego zbyt mała ilość. Warto również sprawdzić, jaki ma kolor, a także czy nie ma tam żadnego osadu. Wszystko to może być oznaką jakiejś poważnej awarii, która wymaga natychmiastowej wizyty w warsztacie samochodowym.

Zbadaj problem

Prócz wzroku, mamy także słuch, który bardzo przydaje się już w trakcie jazdy. Jeśli będziemy gdzieś jechać i usłyszymy, że silnik dziwnie, inaczej brzmi, pojawiają się jakieś stuknięcia, puknięcia, może uda nam się dosłyszeć, że coś trze w silniku i tak dalej, to natychmiast powinniśmy pojechać do warsztatu samochodowego. Czasem może być to niegroźna usterka, z którą moglibyśmy jeździć jakiś czas i nic by się nie stało, jednak może być również tak, że to będzie dość groźna i droga usterka, która może powodować dalsze psucie się samochodu. Każdy niepokojący dźwięk, widok i zapach powinny wydawać się nam podejrzane. Zawsze wszystko powinno być sprawdzane w warsztacie samochodowym, ponieważ nigdy nie jesteśmy pewni, z jakiego rodzaju usterką mamy do czynienia. Czy chcielibyśmy ryzykować jakąś bardzo drogą naprawę, jeśli będziemy w stanie już na początku usterkę naprawić dość tanio? Warto zawsze trochę logicznie pomyśleć, niż ryzykować z nadzieją, że tym razem nad się uda.