Fotowoltaika jest naszą przyszłością.

Wokół nas jest pełno źródeł energii, z których warto korzystać. Nie są to wcale surowce naturalne, które w trakcie wykorzystywania ich do produkcji energii elektrycznej, produkują niewyobrażalne ilości zanieczyszczeń, lecz źródła odnawialne, które są całkowicie ekologiczne. Możemy wśród nich wyróżnić między innymi fotowoltaikę, która jest w naszym kraju naprawdę opłacalna.

Fotowoltaika jest dla nas

Wiele osób nie korzysta z możliwości, jakie daje nam fotowoltaika i panele słoneczne, ponieważ powstał wokół nas jakiś dziwny mit, według którego w naszym kraju nie ma warunków do tego, by wykorzystywać słońce jako źródło energii odnawialnej. Jest to wielkie kłamstwo, które nie ma praktycznie nic wspólnego z prawdą. Tak właśnie jest, jak za głoszenie teorii biorą się osoby, które się na tym nie znają. Słońce jest źródłem energii, które może dla typowego gospodarstwa domowego w naszym kraju zapewnić nawet ponad 100% zapotrzebowania na energię, tylko trzeba wiedzieć, kiedy tak będzie. Przez okres wiosny, następnie lata i początek jesieni, produkcja energii jest największa i to właśnie wtedy, szczególnie latem, powstają nadwyżki, z których można korzystać. Dlatego też należy logicznie rozłożyć wykorzystanie i produkcję energii, jeśli więc latem produkujemy więcej, niż potrzebujemy, to zimą te nadwyżki mogą być przez nas wykorzystane i może nie zapewnią nam 100% naszego zapotrzebowania, jednak na pewno sprawią, że nasze rachunki będą niższe.

Zakupienie paneli słonecznych na potrzeby gospodarstwa domowego, aby przynosiły one zysk, to koszt około 30 tysięcy złotych. Jest to dla większości osób ogromna kwota, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście fotowoltaika mieści się do tych dziedzin, które mogą zostać dofinansowane ze środków, właśnie na indywidualny rozwój i pozyskiwanie energii ze źródeł energii odnawialnej.

Już na etapie budowy domu w dzisiejszych czasach warto wszystko rozplanować tak, aby znalazło się tam miejsce dla paneli słonecznych. Fotowoltaika jest naszą przyszłością. Przewiduje się, że po 2050 roku większość energii, jaką będziemy pozyskiwać, będzie pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych, dlatego pomyślmy nieco do przodu i już teraz zacznijmy inwestować w taką czystą energię.

Myślimy perspektywicznie

Fotowoltaika jest inwestycją, niestety my boimy się inwestycji, szczególnie takich, które nie przynoszą nam od razu zysku. Do korzystania z takich źródeł energii powinno nas przekonać to, że prąd produkowany przez tradycyjne elektrownie może być coraz droższy i nasze rachunki za prąd będą coraz wyższe, natomiast zwrot z takiej inwestycji czeka nas już po nawet 6 latach. Dlatego możemy mówić o tym, że już po 6 latach fotowoltaika będzie naszym darmowym źródłem energii, które sprawi, że nasze rachunki za prąd będą wynosić równe zero. Jedyny okres, w którym będziemy musieli zapewne płacić za prąd, to zima, lecz to i tak będzie o wiele mniej, niż dotychczas.

panele słoneczne

Panele słoneczne to jedne z tych rozwiązań, które swobodnie może być wykorzystywane przez każdego, przez każde gospodarstwo domowe. Wystarczy tylko zgłosić się do odpowiedniej firmy, która zajmuje się tym na co dzień i poprosić o wykonanie odpowiedniego projektu i zaplanowanie postawienia paneli w taki sposób, by przynosiły jak największy zysk. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj widzimy na dachach, lecz wcale nie musimy się martwić tym, że nasz dach jest źle zbudowany i nie nadaje się do wykorzystania przy panelach. Takie panele możemy również postawić na glebie, lecz żeby ich skuteczność była jak największa i aby nie sięgał ich cień, to możemy przykładowo stawiać je na specjalnych podwyższeniach.

Słońce jednak nie daje nam jedynie energii na tworzenie energii elektrycznej, lecz możemy je wykorzystać jeszcze w inny sposób. Może to być przykładowo kolektor słoneczny, dzięki któremu jesteśmy w stanie ogrzać sobie wodę, co jest dla nas kolejną oszczędnością. Jeśli w nocy oświetlamy dom, to również możemy zainwestować w lampy, które przez cały dzień ładują się energią słoneczną, aby potem dzięki niej świecić.

Fotowoltaika jest darmową energią i naprawdę szkoda byłoby z niej nie korzystać. Każdy z nas powinien zauważyć, ile dzięki niej możemy zyskać. Jeśli ktoś się obawia, że gdy tylko zechce wykorzystać panele słoneczne, to czeka go masa dokumentów do wypełniania, to nie musi się tego obawiać. Wbrew niektórym opiniom, aby mieć  u siebie panele słoneczne, wcale nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na budowę, nie trzeba również zakładać działalności gospodarczej, aby sprzedawać nadwyżki do dostawcy energii, a także nie trzeba wzmacniać w domu dachu, ponieważ większość dachów jest przygotowana na takie obciążenia.

Panele słoneczne są bardzo wytrzymałe i nie płacimy wcale jedynie za to, że dają nam możliwość produkowania energii ze słońca. Płacimy także za ich świetną ochronę, nie będą się one szybko psuć, ich skuteczność po 25 latach nadal oceniana jest na nawet 80%, a przy tym nie trzeba się obawiać korozji i tak dalej. To jest naprawdę warte swojej ceny.