Wybór smarfona

This post is also available in: English (angielski) Deutsch (niemiecki) Nederlands (holenderski) Français (francuski) Magyar (węgierski) Gaeilge (irlandzki) Italiano (włoski) Español (hiszpański) Svenska (szwedzki)

Smartfon przebojem zdobył rynek telefonii komórkowej. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, korzysta z niego codziennie i dość często  wymienia na nowszy model. Pierwszym krokiem do wyboru smartfona jest określenie budżetu, jaki ma być przeznaczony na to urządzenie i zastanowić się nad tym, czego oczekujemy.  Warto wybrać jedną /dwie funkcje, na których klientowi najbardziej zależy i szukać smartfona, który spełni oczekiwania pod względem wybranych funkcji. Rynek smartfonów jest bardzo szeroki i obecne modele, nawet tańsze gwarantują dobrą jakość i są przystosowane do obsługi  najnowszych programów i aplikacji. Smartfony do 800 złotych mają swoje ograniczenia, z których trzeba zdawać sobie sprawę przed zakupem. Jeżeli chcemy kupić dziecku smartfona, to nie ma sensu wydawać 2000 zł, skoro telefon idealny dla pociechy można nabyć za 600 złotych.

 

Korzystanie z promocji

Połowa roku to najlepszy czas na kupowanie smartfona. Wielu sprzedawców oferuje wtedy promocje i bardzo dobrej jakości urządzenia można kupić o kilkanaście procent taniej. Warto śledzić promocje na wybrane modele. Jeżeli w czasie, w którym planowany jest zakup smartfona nie ma interesujących promocji, a budżet jest ograniczony, to trzeba ustalić swoje kryterium wyboru. Pojęcie dobry smartfon nie jest jednoznaczne, dla każdego klienta oznacza coś innego. Ludzie mają różne oczekiwania. Rynek odpowiada na wymagania użytkowników i oferuje smartfony w różnych cenach.

 

Dobry i tani smartfon

Wiele osób powie, że nie istnieje coś takiego jak „dobry i tani smartfon”, ponieważ smartfon może być albo wysokiej jakości, albo tani. Nie jest to końca prawda. Producenci smartfonów zdają sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na bardzo drogie urządzenia i spora grupa klientów nie może wziąć kredytu na smartfona lub nie potrzebuje drogiego sprzętu, ponieważ wykorzystuje tylko podstawowe funkcje urządzenia. Obok ofert bardzo drogich urządzeń, są propozycje tańszych smartfonów przeznaczonych dla osób, które nie mają wygórowanych oczekiwań, bądź nie znają się na parametrach technicznych i w zupełności wystarczy im, gdy smartfonem można zrobić ładnie wyglądające zdjęcie, słuchać książek lub muzyki, zagrać w jakąś popularną grę. Dobry tani smartfon pozwoli na korzystanie z wszystkich podstawowych funkcji, wybranych przez użytkownika aplikacji, ale nie będzie posiadał najwyższej rozdzielczości aparatu fotograficznego, może mieć słabszą pamięć i gorszy procesor. Wiele osób, które nie interesują się najnowszymi technologiami nie zwraca tak szczegółowe techniczne informacji najmniejszej uwagi. Dobrą strategią kupna smartfona jest szukanie najlepszego modelu w wybranej grupie cenowej. Wtedy klient ma pewność, że za wybraną cenę kupił telefon, który spełnia jego oczekiwania i jest zadowolony z zakupu. Radość klienta z wybrania dobrego modelu w założonej grupie cenowej jest bezcenna.

Najważniejsze parametry

Przy wyborze smartfona istotne są kwestie techniczne. Wśród tańszych modeli smartfonów do 800 złotych bez problemu dostępne są telefony z procesorami czterordzeniowymi i ośmio rdzeniowymi. Ich taktowanie będzie oscylować wokół wartości 2 GHz. W modelach 500 złotych, taktowanie spada do poziomu 1.5 GHz. Taka wartość pozwoli na bezproblemową obsługę większości aplikacji.  Jeżeli chodzi o pamięć RAM, to nawet w tańszych urządzeniach standardem jest 3-4 GB RAM. Wyświetlacz to niezwykle ważna część smartfona, która ma decydujące znaczenie, jeżeli chodzi o komfort użytkowania. Najtańsze smartfony mają ekrany typu TN,  zapewniają przeciętną jakość generowanego obrazu, która sprawdza się w standardowym użytku.  Nawet w tańszych modelach bez problemu znajdziemy o wiele nowocześniejsze wyświetlacze IPS lub Super AMOLED. Wymiary przekątnej ekranu w smartfonach z dolnej półki cenowej to 4-6 cali. Standardem w smartfonach jest pamięć wewnętrzna 16 GB. Jeżeli taka pamięć okaże się niewystarczająca, to można dokupić kartę pamięci. Istotnym kryterium jest czas pracy baterii – opcja optymalna to wytrzymywanie baterii przez cały dzień. Jeżeli chodzi o aparaty fotograficzne w smartfonie, to bez problemu kupimy telefon z aparatem do 13 Mpix. Nie jest to może jakość zdjęć, jak u profesjonalnego fotografa, ale w zupełności wystarczy to fotografowania wszystkiego, co uznamy za warte uwiecznienia, np.: wakacji, spotkań z przyjaciółmi, imprez rodzinnych, dokumentów, ogłoszeń wartych zapamiętania. Producenci od lat starają się, aby wszystkie smartfony robiły dobre zdjęcia bez względu na warunki pogodowe.

Niektóre tańsze smartfony mogą mieć dodatki w postaci DUAL SIM, a nawet czytnika linii papilarnych. Smartfony w dolnym przedziale cenowym umożliwiają odbieranie praktycznie wszystkich aplikacji.

 

Wybór smartfona najlepiej rozpocząć od zapoznania się z ofertami różnych sklepów. Może okazać, że różnica w cenie tego samego modelu jest znaczna. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakich funkcji będziemy używać najczęściej i szukać urządzenia, które odpowiada stawianym przez przyszłego właściciela wymaganiom.