Kostka brukowa – jaką wybrać?
Kostka brukowa – jaką wybrać? Kiedy stajemy przed wyborem co położyć przed domem, kostka brukowa wydaje się odpowiednim rozwiązaniem. Ale jaką najlepiej wybrać?
Kostka brukowa – co to właściwie jest?
Bruk to najczęściej po prostu nazwa powierzchni, po której chodzimy. Używając tego słowa mamy na myśli wszelkiego rodzaju ścieżki, chodniki, podjazdy, a nawet place czy deptaki. Tradycyjnie pod kostkę brukową kładziemy specjalnie przygotowaną zaprawę z piasku i mieszanki skalnego kruszywa. Dzięki temu podłoże zostaje wyrównane, a wody opadowe bardzo łatwo mogą być na bieżąco odprowadzane, a więc unikamy powstawania długo schnących kałuż.
Jakie są rodzaje kostki brukowej?
Choć początkowo kostka brukowa wykonywana była przede wszystkim z polnych kamieni oraz ociosanych skał, od tych zamierzchłych czasów wiele się zmieniło. Chodzi zarówno o skład kostki brukowej, ale także jej wielkość, kształt oraz podłoże. Ostateczny koszt ułożenia kostki brukowej zależy od wyboru każdego z tych parametrów.
Z czego może być wykonana kostka brukowa?
Skład kostki brukowej może dziś być naprawdę różny. Oczywiście wciąż zakupić możemy kostkę brukową, która wykonana zostanie z naturalnego kamienia. Najczęściej wówczas będzie to bazalt lub granit. Bywa jednak, że zdecydujemy się na kostkę ceramiczną. Z czego wówczas zostanie wykonana? Surowcem w takim wypadku będzie klinkier – charakteryzuje się on brakiem szkliwienia, które skutkuje bardzo wysoką mrozoodpornością tego materiału. Kostka tego typu ma również taką zaletę, że nawet w wypadku intensywnych opadów bardzo powoli nasiąka wodą.
Jeśli ważny jest dla nas niski koszt ułożenia kostki brukowej – zapewne zainteresuje nas kostka betonowa. Tego typu kostka brukowa wytwarzana jest głównie z cementu, jest więc tania i łatwo dostępna. Coraz rzadziej natomiast używa się bardzo popularnej niegdyś kostki z palonego kamienia. Wszyscy prawdopodobnie doświadczyliśmy podróżowania po takiej kostce, znanej również pod nazwą kocie łby. Choć wygląda ona efektownie, to problematyczne jest tu uzyskanie równej, wygodnej w użytkowaniu nawierzchni.
Jaką grubość kostki brukowej wybrać?
To na jakiej grubości kostkę się zdecydujemy zależne jest przede wszystkim od tego, jakie właściwie ma być jej przeznaczenie. Choć skład kostki brukowej pełni tu niebagatelną rolę, to właśnie grubość jest ostatecznym czynnikiem, który zdecyduje, czy dokonaliśmy prawidłowego wyboru i nawierzchnia dobrze będzie nam służyła.
Jeśli chodzi nam przede wszystkim o chodniki, które nie będą znacząco obciążone ruchem, spokojnie zdecydować się możemy na kostkę brukową o grubości 4 centymetrów. To rozwiązanie sprawdzi się na przykład w przypadku wewnętrznych ścieżek prowadzących do danej posesji. Jeśli jednak spodziewamy się, że takie obciążenie będzie spore, warto zainwestować w nieco grubsze płyty. Zwykle nie będą one przekraczać jednak 6 centymetrów. Taka grubość sprawdzi się dobrze przy miejskich chodnikach.
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli kostka brukowa ma stanowić podłoże dla parkingu, lub nawet ulicy uczęszczanej przez standardowej wielkości pojazdy. Tutaj nie będzie dobrym pomysłem zastosowanie kostki mniejszej niż 8 centymetrów. Jeśli natomiast po ulicy jeździć mają również większe pojazdy, takie jak samochody dostawcze, ciężarowe czy też autobusy, kostka musi mieć grubość 10 centymetrów lub większą.
Zobacz również:
Jaki kształt kostki brukowej wybrać?
Kolejnym parametrem, od którego zależy koszt ułożenia kostki brukowej, jest jej kształt. Najpopularniejszym, a więc i najczęściej spotykanym, jest oczywiście kwadrat. Taką kostkę brukową będzie potrafił położyć właściwie każdy – jest to niezwykle proste. Kolejnym łatwym w wyłożeniu kształtem jest prostokąt, zwany też cegiełką. W tym przypadku wygląd podłoża jest nieco ciekawszy niż w przypadku standardowego kwadratu.
Jeśli zależy nam na bardziej oryginalnym wyglądzie chodnika, to również kostka brukowa jest w stanie zaspokoić nasze potrzeby. Już kolejny kształt, trapez, wygląda zdecydowanie ciekawiej. Pamiętać należy jednak, że jego położenie wymaga konkretnych umiejętności. Najlepiej jest poprosić o to sprawdzonego fachowca. Ten tym kostki potrzebuje również uprzedniego stworzenia odpowiedniego projektu.
Projektów potrzebować możemy również jeśli zdecydujemy się na kostki w kształcie fali. To bardzo efektowny rodzaj podłoża, który pozwala na układanie ciekawych, kreatywnych kompozycji, które stanowić będą ozdobę każdego budynku. Koszt ułożenia kostki brukowej ze względu na konieczność wykonania projektu może być jednak znacząco wyższy niż w wypadku kwadratu lub cegiełki.
Jeśli zależy nam na czymś efektownym, ale łatwiejszym do położenia, warto zainteresować się kostką o kształcie nazywanym kością. Często spotykamy ją na chodnikach, deptakach, a także parkingach. Robi dobre wrażenie wizualne, nieco bardziej kreatywne niż kwadrat czy prostokąt, ale nie jest tak trudna w ułożeniu jak trapez czy fala.
Najprawdopodobniej najrzadziej spotykanym kształtem kostki brukowej jest tak zwany młotek. Jest to dosyć toporny, ale ciąż interesujący kształt, który umożliwia stworzenie ciekawych kompozycji, zwłaszcza przy zastosowaniu różnej kolorystyki.