Przewodnik turystyczny jaka szkoła
Przewodnik turystyczny jaka szkoła – decydując się na wycieczkę w obcym kraju lub mieście, wiele osób opłaca wycieczkę z przewodnikiem. To najlepsza opcja, by poznać historię i ciekawostki o miejscu, nie obawiając się o rzetelność przekazu. Przewodnicy turystyczni posiadają zarówno ogromną wiedzę merytoryczną, jak i predyspozycje, które sprawiają, że wycieczka jest ciekawa i wartościowa. Przewodnicy po Szczecinie czy po Paryżu mają podobne zadania. Ich celem jest po prostu zapewnienie atrakcyjnego zwiedzania turystom. Na zadowolenie klientów składa się wiele czynników. Podstawowym jest osoba przewodnika. Czym powinien się charakteryzować dobry specjalista? Jak stać się przewodnikiem? Czy konieczne jest ukończenie studiów?
Kim jest przewodnik?
Przewodnik to osoba, która jest dobrze znana nie tylko w świecie turystycznym, ale również ogólnie. Ich opinia może być jednak różna. Większość osób kojarzy np. zwiedzanie Szczecina czy innych miast Polski z nudnym przewodnikiem, który nauczył się swojej kwestii na pamięć i ma niewielki wkład własny w oprowadzanie turystów. Niestety taki scenariusz był jeszcze do niedawna na porządku dziennym większości wycieczek szkolnych. Sytuacja zmieniła się jednak znacznie, a współcześni przewodnicy są profesjonalni i kompetentni. Przede wszystkim jednak zaangażowani w swoją pracę. Wyróżnia się kilka rodzajów przewodników, a każdy z nich pełni nieco inną funkcję i zajmuje się oprowadzaniem turystów po różnych obszarach. Wymienia się przewodników: miejskich, terenowych, górskich oraz muzealnych. Ich główne obowiązki wynikają jasno z nazw zawodów. Na wycieczkach szkolnych mamy najczęściej do czynienia z przewodnikami miejskimi czy terenowymi. Na dłuższe trasy, nawet kilkudniowe z noclegami, można wybrać się pod opieką przewodnika górskiego. Natomiast, aby poznać historię sztuki, warto porozmawiać z przewodnikiem muzealnym zatrudnionym w galerii, muzeum czy skansenie.
Co wyróżnia dobrego przewodnika?
Spełniając odpowiednie warunki, każdy z nas może zostać przewodnikiem. Nie każdy jednak odnajdzie się w takiej roli. Warto zatem zastanowić się, jakie cechy należy mieć, aby odnaleźć się w tym zawodzie. Podstawą jest szeroka wiedza w wybranym obszarze. Dzięki temu można turystom zapewnić atrakcyjne spędzanie czasu i informacje na temat zwiedzanych zabytków czy miejsc. Ogromne znaczenie ma również otwartość i życzliwość, poczucie humoru, a także łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych. Dzięki temu wspólne spędzanie czasu może być naprawdę przyjemne i przebiegać w miłej atmosferze.
Każdy przewodnik, niezależnie od swojej specjalizacji, zajmuje się przede wszystkim planowaniem trasy wycieczki. Ważna jest atrakcyjność tego planu i dopasowanie go do konkretnej grupy odbiorców. Inne potrzeby prezentują osoby starsze, a inne dzieci. Zadaniem przewodnika jest sprostanie tym oczekiwaniom. Znaczenie może mieć także dopasowanie poziomu aktywności do sprawności grupy, szczególnie w przypadku wycieczki górskiej. Oprócz zapewnienia ciekawego czasu, przewodnik dba także o bezpieczeństwo uczestników wycieczki. W jaki sposób? Po pierwsze, zapewniając pierwszą pomoc w razie potrzeby. Po drugie wykazując odporność na działanie stresu. Ponadto powinien umieć podejmować decyzję w krótkim czasie, a także przewidywać potencjalne zagrożenie. Ważne również, aby miał w zanadrzu plan awaryjny.
Zobacz również:
Jak zostać przewodnikiem turystycznym?
Każdy przewodnik turystyczny musi być osobą pełnoletnią. Minimalne wykształcenie to średnie. Większość pracodawców przychylnie jednak patrzy na kandydatów, którzy mają ukończone studia I lub II stopnia. Jakie kierunki są najbardziej premiowane? Najbardziej cenione są studia filozoficzne, historyczne, geograficzne lub filologiczne. Dostarczają one wiedzy niezbędnej w pracy przewodnika. Ważna jest także biegła znajomość języka obcego na poziomie minimum B2. Najpopularniejszy jest język angielski (ale jednocześnie trudniej z jego znajomością znaleźć pracę ze względu na dużą konkurencję) oraz język hiszpański. Najwięcej wymagań stawianych jest przed przewodnikami górskimi. Zobowiązani są odbyć szkolenie praktyczne i teoretyczne z konkretnego obszaru tematycznego, a ponadto zdać specjalistyczny egzamin. Dopiero wtedy uprawnieni są do legalnego wykonywania zawodu.
Kursy na przewodnika turystycznego
Aby zostać przewodnikiem turystycznym, należy mieć minimum wykształcenie średnie. Na korzyść kandydata działa ukończenie kierunków uczelni wyższych, które zostały omówione wyżej. Aby uzyskać jednak niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu, należy odbyć kurs przewodnicki i zdać egzamin końcowy z pozytywnym wynikiem. Długość trwania kursu ma ścisły związek z jego rodzajem. Współcześnie szkoły organizują kursy dla:
– 3 zakresów uprawnień dla przewodników górskich (sudecki, tatrzański, beskidzki),
– 10 zakresów uprawnień dla przewodników miejskich (np. Katowice z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym, Poznań, Toruń, Trójmiasto, Warszawa).
Podsumowując, przewodnik po Szczecinie powinien ukończyć odpowiedni kurs przewodnika miejskiego, a wcześniej minimum szkołę średnią. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu może przystąpić do poszukiwania pracy i podjęcia zatrudnienia.