Najlepsze grzejniki do pompy ciepła
Najlepsze grzejniki do pompy ciepła – spośród wielu wariantów ogrzewania domu musimy dokonywać wyboru, uwzględniając takie kwestie jak koszty inwestycyjne, koszty eksploatacyjne, wygoda użytkowania, pewność dostarczania energii, wykorzystanie przestrzeni czy ekologia danego rozwiązania. To pokazuje, jak wiele kwestii musimy rozpatrzyć. Dodatkowo samych źródeł ciepła również jest wiele. Przykładowe rozwiązania to choćby kotły zasypowe na paliwo stałe, kotły na biomasę (przede wszystkim na pellet), piece olejowe czy gazowe.
Uwzględniając jednak wszystkie czynniki, wydaje się, że obecnie to pompa ciepła jest najciekawszym rozwiązaniem. W przypadku kotłów na paliwo stałe problematyczna jest kwestia użytkowania. W zimowe dni codzienne rozpalanie i utrzymywanie płomienia odbiera wiele czasu. Kotły na biomasę nadal są drogie w eksploatacji. Piece olejowe są zbyt drogie i obecnie nieopłacalne. Ogrzewanie gazem jest wygodne, ale nadal droższe niż wybrany przez nas wariant. Montaż pompy ciepła dobrze zbiera poszczególne zalety i nie ma wyraźnej wady oprócz wysokich kosztów inwestycyjnych. Pamiętajmy jednak, że należy to rozwiązanie traktować jako inwestycję. Konieczne jest jednak dobranie odpowiednich grzejników, ponieważ to pozwala na wykorzystanie potencjału tej technologii.
Instalacje niskotemperaturowe
Z punktu widzenia pomp ciepła standardowe grzejniki okazują się rozwiązaniem nieefektywnym. Jednocześnie na etapie inwestycji możemy znacząco zaoszczędzić koszty właśnie przez zastosowanie instalacji z niższymi temperaturami zasilania i powrotu. Co prawda możemy również przekształcić instalację w niskotemperaturową, ale jednak w tej sytuacji dokładamy dodatkowe koszty. Standardowy przypadek to najczęściej 75 ºC na zasilaniu i 65 ºC na powrocie. Pompa ciepła nie współpracowałaby dobrze przy takiej konfiguracji. Powietrzna pompa ciepła osiągnie wyższą efektywność, jeśli temperatura zasilania będzie wynosić 55 ºC, a powrotu 45 ºC (przy 20 ºC występujących w pomieszczeniu). Adekwatne grzejniki charakteryzują się niższą bezwładnością cieplną oraz mniejszą pojemnością wody.
Ogrzewanie płaszczyznowe
Omawiane rozwiązanie świetnie współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym. Instalacja pomp ciepła często jest powiązana z wykorzystaniem podłogówki. Grzejniki mogą jednak również pełnić funkcję ogrzewania płaszczyznowego występującego na ścianie. W przypadku tego tych rozwiązań najczęściej temperatura zasilania wynosi 35 ºC, a powrotu 28 ºC. W tej sytuacji efektywność pompy ciepła jest jeszcze wyższa. Jest to określane przez COP, a więc ilość energii wyprodukowanej (tak naprawdę przekształcaniem, ale w języku potocznym można użyć tego niepoprawnego fizycznie stwierdzenia) w stosunku do zainwestowanej w postaci energii elektrycznej. Innymi słowy, niższe temperatury działania grzejników prowadzą do obniżenia wykorzystania zużycia prądu. Efektem są oczywiście obniżone koszty eksploatacyjne. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe tworzy odpowiedni mikroklimat. Ludzie odczuwają komfort termiczny, jeśli temperatura w okolicy ich stóp jest 2-3 ºC wyższa niż w okolicach głowy. W przypadku podłogówki rzeczywiście jest to prawdą. Tutaj również powinniśmy podkreślić, że koszty będą znacznie niższe, jeśli już na etapie budowy systemu ogrzewania wybierzemy ogrzewanie płaszczyznowe. Dodatkowe oszczędności w przypadku pompy ciepła to choćby brak potrzeby budowania komina czy osobnego pomieszczenia, które będzie pełnić funkcję kotłowni.
Klimakonwektory i grzejniki kanałowe
Alternatywą jest wykorzystanie klimakonwektorów. Dlaczego jest to tak ciekawe rozwiązanie? Pozwala ono na wykorzystanie pełni potencjału pompy ciepła. W zimie jest to urządzenie, które służy do ogrzewania. Jednocześnie w lecie przy wykorzystaniu klimakonwektorów może służyć do produkcji chłodu. Wynika to z możliwości odwrócenia obiegu pompy ciepła. Nowoczesne rozwiązania pomagają również na odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli ktoś jednak jest zainteresowany tym tematem (w połączeniu z obniżeniem kosztów ogrzewania), można zainteresować się wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. W niektórych sytuacjach ciekawe będzie wykorzystanie grzejników kanałowych. Wynika to przede wszystkim z niskiej bezwładności cieplnej tego rozwiązania. Rezultatem jest to, że szybko osiągniemy odpowiednią temperaturę (chociaż również szybciej będziemy ją później tracić). Ta metoda jest szczególnie preferowana w przypadku domków letniskowych lub obiektów o niecodziennej specyfice. Jednocześnie grzejniki kanałowe charakteryzują się niezłą efektywnością.
Podsumowanie
W przypadku wykorzystania pomp ciepła należy dobierać instalacje niskotemperaturowe. Z tego powodu najczęściej korzysta się z grzejników, które mają nawet 20 ºC niższą temperaturę zasilania niż standardowe grzejniki. Pompy ciepła świetnie współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym. Spośród tych rozwiązań najczęściej wykorzystuje się podłogówkę. Alternatywami są również klimakonwektory lub grzejniki kanałowe. Dodajmy, że pompy ciepła mogą pracować w standardowych instalacjach. Technicznie jest to wykonalne, ale jednak prowadzi do obniżenia efektywności. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że pompy ciepła dobrze współdziałają z innymi technologiami. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawia, że warto przemyśleć to rozwiązanie jako towarzyszące. Podobnie wygląda choćby zastosowanie fotowoltaiki.