Jak wybrać etui na telefon?

Współczesne telefony, czyli smartfony, to urządzenia nowoczesne pod względem posiadanych funkcji i parametrów technicznych. Mają tylko jedną wadę – są dużo bardziej wrażliwe na uszkodzenia niż „komórki” z początku XXI wieku. Od pierwszego dnia wymagają ze strony właściciela ochrony i troski. Telefony sprzed ery smartfonów miały dużo trwalszą obudowę. Telefon mógł upaść na chodnik, mógł na niego skoczyć kot i nic nie działo się, nie było nawet najmniejszej ryski na obudowie. Zmieniły się czasy i obudowy telefonów. Praktyczność zastąpiła estetyka. Smartfony są piękne, wyglądają elegancko, ale ich obudowy i wyświetlacze są delikatne niczym chińska porcelana. Trzeba się z nimi obchodzić bardzo delikatnie. Podstawową w dbaniu o telefon jest etui.

 

Etui- najczęściej kupowany dodatek do telefonu

Według badań konsumenckich etui do telefonu jest najpopularniejszym dodatkiem w branży telefonii komórkowej. Zdaniem klientów można nie mieć słuchawek, powerbanku, ładowarki samochodowej, ale posiadanie etui jest obowiązkowe. Smartfon jest bardzo delikatnym urządzeniem. Transportujemy go w różnych warunkach: w torebce, w kieszeni, w plecaku, często w towarzystwie kluczy, długopisów, monet. Nie trudno w takich warunkach o zarysowanie wyświetlacza lub obudowy. Większość ludzi posiada etui na telefon. Wybór dostępnych na rynku etui jest olbrzymi. Wyróżnia się typów futerałów na telefony. Najczęściej spotykane to: silikonowe nakładki na telefon (na tylą część obudowy), etui w formie futerału o regularnych kształtach, zwane wsuwką, obudowy z klapką, etui przypinane do paska i pasy sportowe.  Etui na telefon jest produkowane z silikonu, skóry, różnorodnych materiałów. Wzorów jest tysiące. Popularne są usługi personalizacji etui na telefon – wyboru własnego zdjęcia, czy grafiki, która będzie ozdabiała pokrowiec. Silikonowe etui sprawdzi się  w duecie ze szkłem hartowanym lub folią ochronną, które są nakładane na wyświetlacz. 

 

Funkcje etui

Etui na telefon  nie jest wyłącznie ozdobą. Funkcja estetyczna dla wielu użytkowników jest bardzo ważna. Daje możliwość zindywidualizowania telefonu, pokazania swojego gustu i zainteresowań. Sklepy internetowe oferują usługi tworzenia etui ze zdjęć lub grafik nadesłanych przez klientów. W ten sposób na etui może znaleźć się ulubione zdjęcie , obrazek lub napis. Najważniejszą funkcją etui na telefon jest ochrona smartfona przed upadkiem lub zarysowaniem. W końcu smartfon to dość drogi produkt i jego ochrona przed uszkodzeniem powinna być priorytetem przy wyborze etui na telefon. Najlepsze modele pokrowców mają dodatkową funkcję ułatwiającą codzienne korzystanie z telefonu, np.: mogą pełnić rolę podstawki do telefonu, lusterka albo mini-portfela.

 

Najlepsze etui

Wśród etui na telefon są lepsze i gorsze rodzaje.  Najsłabiej chronią bumery – czyli ramki na krawędzie telefonu, bez tylnej części. Ochrona niewielka. Nie polecają ich użytkownicy telefonów i eksperci. Najpopularniejszym rodzajem etui na telefon są nakładki na tył telefonu.  Sprawdzają się w roli ochronnej pod warunkiem, że z przodu telefonu jest założona przynajmniej folia ochronna. Najlepsze są etui-pokrowce. Chronią telefon całościowo przed zarysowaniem. Niektóre modele mają dodatkowe schowki na karty i pieniądze. Osobom aktywnym lub pracującym fizycznie polecane są etui kabury, czyli przypinane do paska spodni. Zapewniają wysoki stopień ochrony przed uszkodzeniami i zarysowaniem. Dobre etui musi mieć odpowiednią grubość. Wtedy chroni telefon przed wypadkami.

 

Czym kierować się przy wyborze etui telefonu?

Wybór etui do telefonu powinien zależeć od kilku czynników: trybu życia, możliwości uszkodzenia telefonu, wieku użytkownika i stanu rodziny. Jeżeli mamy małe dzieci, to ryzyko uszkodzenia telefonu jest większe. Wtedy najlepiej sprawdzi się silikonowa nakładka lub folia lub szkło hartowane oraz etui – pokrowiec. Sportowcy chwalą etui typu „nerka”, w którym przednia część pasa jest wykonana z przezroczystego tworzywa przewodzącego dotyk, co umożliwia obsługę telefonu bez wyciągania go z etui.  Pas ma wbudowane wejście na słuchawki i dodatkową kieszeń na klucze lub pieniądze. Na rynku dostępne jest tego typu etui z odblaskami, co poprawia bezpieczeństwo użytkownika podczas biegania, jazdy na rolkach lub na rowerze. Osoby, które często jeżdżą na biwaki, wycieczki górskie lub biegają za bardzo funkcjonalne i bezpieczne dla telefonu uznają etui w formie naramienników. Jest to pokrowiec wykonany z tworzywa przewodzącego dotyk, dzięki temu możliwe jest korzystanie z telefonu bez wyjmowania go z etui. Zaletą etui-naramiennika są listwy zatrzaskowe chroniące telefon przed deszczem.

 

Etui na telefon powinno wybierać w momencie zakupu smartfona. Dzięki temu nowy sprzęt jest bezpiecznie użytkowany od pierwszej minuty. Nie są polecane etui z cienkiego plastiku, ponieważ nie zapewniają właściwej ochrony. Kupowanie etui jedynie dla ozdoby telefonu mija się z celem. Etui na telefon ma przede wszystkim chronić urządzenie przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli przy okazji upiększa telefon, to sprawia radość właścicielowi.