Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?
Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową? Kostka brukowa staje się ważnym element polskich posesji. Jeszcze do niedawna wybierana była przede wszystkim ze względu na funkcjonalne i praktyczne kwestie, dzisiaj doceniamy ją przede wszystkim ze względu na jej estetykę. Ponadto nawierzchnia jest niezwykle trwała, dzięki czemu przez wiele lat może zdobić podwórka i ich otoczenie. Aby tak się stało, należy jednak właściwie o nią dbać. Po pierwsze należy ją systematycznie myć, a także wykonywać inne, drobne czynności porządkowe, które opierają się głównie na usuwaniu plam. Jak zatem myć kostkę brukować skutecznie? Najlepiej do tego celu sprawdza się myjka ciśnieniowa.
Mycie kostki brukowej impregnowanej
Czyszczenie kostki brukowej zależy przede wszystkim od jej specyfiki, głównie rodzaju zabezpieczenia nawierzchni oraz od rodzaju plam. W związku z tym pielęgnacja kostki fabrycznie zaimpregnowanej jest prostsza. Producenci mają w swojej ofercie bruk fabrycznie impregnowany, czyli wstępnie zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jeśli zdecydowaliśmy się na wariant bez warstwy ochronnej, należy taki impregnat do kostki brukowej użyć samodzielnie bezpośrednio po ułożeniu nawierzchni. W ten sposób można maksymalnie wzmocnić podłoże, zwiększyć jego odporność na zabrudzenia oraz działanie wilgoci, jak i ustabilizować bruk. Stosując impregnację, można precyzyjnie wyczyścić beton. Jeśli istnieją wyłącznie małe zabrudzenia lub osady, wystarczy użyć myjki ciśnieniowej tylko z wodą. Opcjonalnie można do niej dodać delikatny detergent, np. płyn do mycia naczyń. Pod wpływem wytworzonego przez myjkę ciśnienia można dotrzeć nawet do zakamarków i trudno dostępnych miejsc. W ten sposób można pozbyć się także zdecydowanie większych zabrudzeń, które utrzymują się już przez kilka sezonów. Silny strumień wody pod ciśnieniem to doskonała metoda, by pozbyć się zabrudzeń i zacieków bez konieczności czasochłonnego i uciążliwego szorowania. Dostępny jest również szeroki wybór innych specjalistyczny urządzeń do czyszczenia tego typu powierzchni, w tym: myjki talerzowe, profesjonalne szorowarki czy pistolety do kostki brukowej. Aby wypłukać zanieczyszczenia, które znajdują się w spoinach kostki, pomoże nie tylko myjka ciśnieniowa, ale również specjalne preparaty do czyszczenia bruku.
Mycie kostki brukowej nieimpregnowanej
Czyszczenie kostki brukowej nieimpregnowanej jest bardziej skomplikowane. Brak impregnacji sprawia, że kostka jest bardziej narażona na powstawanie plam i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Co więcej, brud wnika do struktury materiału, przez co mycie jest znacznie utrudnione. Niewystarczająca może okazać się woda z dodatkiem detergentu. Konieczne jest użycie specyfiku, który przeznaczony jest do czyszczenia kostki brukowej. Środka, która wnika w głębsze pory bruku, wymywając z niego wszelkie zabrudzenia, ale nie niszcząc jego struktury. Ponadto preparaty wykazują działanie odświeżające, a także podkreślają kolor nawierzchni. Nie pozostawiają jednak powłoki ochronnej ani nie nabłyszczają. Proces czyszczenia uzależniony jest od konkretnego preparatu, jak i zaleceń producenta. Zwykle jednak wystarczy zastosowanie myjki ciśnieniowej.
Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farby i zaprawy
W wielu przypadkach zabrudzenia są przyczyną zaniedbań właścicieli kostki. W związku z tym plamy z zaprawy, farby czy cementu należy usuwać, gdy są świeże. Na samym początku wystarczy je delikatnie zdrapać, a następnie dokładnie umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli takie działania nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy zastosować szlifowanie i czyszczenie podłoża z użyciem strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem drobinek piasku. Zabieg ten należy wykonać z użyciem specjalistycznego sprzętu. Innym sposobem jest szlifowanie kostki brukowej specjalnymi tarczami. W tym wypadku należy wyczyścić całą nawierzchnię. Specjaliści uznają, że w tej sytuacji największą skuteczność wykazuje właśnie piaskowanie, ponieważ plamy z zaprawy lub cementu są wyjątkowo trudne do usunięcia.
Czy po czyszczeniu kostki brukowej wymaga ona dodatkowego zabezpieczenia?
Warto zdawać sobie sprawę, że stosowanie takich urządzeń jak myjka ciśnieniowa sprawia, że usuwamy jej warstwę ochronną- impregnat, który chroni ją przed działaniem czynników atmosferycznych. W wyniku tego działania nawierzchnia jest bardziej narażona na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Jest również bardziej podatna na niskie temperatury oraz bardziej nasiąkliwa. Aby uniknąć takich sytuacji, warto o nią odpowiednio zadbać, stosując impregnację nawierzchni. Aby uzyskać naprawdę trwały i skuteczny efekt, zabieg tego rodzaju należy powtarzać regularnie- raz na kilka lat.
Podsumowując, aby skutecznie wyczyścić kostkę brukową, należy użyć do tego celu myjki ciśnieniowej, wcześniej uzupełniając ją wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli mamy do czynienia z długotrwałymi plamami po cemencie czy innych poważnych zabrudzeniach, konieczne jest piaskowanie. Po tego typu zabiegach, należy nawierzchnie odpowiednio zabezpieczyć, nakładając właściwy impregnat.