Zapobieganie wadom postawy. Wybór krzesła do biurka
Zapobieganie wadom postawy. Wybór krzesła do biurka – wady postawy to cywilizacyjny problem. Diagnozowane są już u przedszkolaków. Siedzący tryb życia, brak ruchu, noszenie ciężkiego plecaka, przyjmowanie nieprawidłowych pozycji podczas codziennych czynności, otyłość to najważniejsze powody ich powstawania. W mniejszym stopniu przyczyną powstawania wad postawy są wrodzone wady układu kostno-mięśniowego czy schorzenia aparatu ruchu np. dysplazja stawu biodrowego. Kluczowym elementem w profilaktyce jest ruch i wybór odpowiedniego krzesła do biurka.
Pójście do szkoły – ważny moment dla kręgosłupa
Rozpoczęcie edukacji to niezwykle ważny moment w życiu dziecka – staje się uczniem, ma nowe obowiązki i poznaje kolegów z klasy. Początek nauki w szkole to czas, kiedy dziecko musi się przystosować do innych reguł – siedzenia w ławce przez 45 minut i odrabiania zadań w domu. W okresie przedszkolnym dziecko spędzało przy biurku niewiele czasu: rysowało lub wykonywać inne prace plastyczne. Siedzenie nie jest najlepszą pozycją dla kręgosłupa – bardzo go obciąża, hamuje rozwój mięśni. Nieprawidłowa postawa przy siedzeniu powoduje powstanie wad postawy, np.: okrągłych pleców, odstających łopatek. Wady postawy mogą być przyczyną problemów z oddychaniem, bólu kręgosłupa i przykurczów kończyn. Ciężkie plecaki szkolne pogłębiają problem. Niestety, w Polsce nie są podejmowane działania, które na szeroką skalę podjęłyby walkę z przeciążonymi pleckami. Aby zapobiegać wadom postawy, czujnością i odpowiedzialnym wyborem konsumenckim muszą wykazać się rodzice, kupując plecak szkolny i krzesło do biurka.
Krzesło – najważniejszy element pokoju ucznia
Przy biurku uczeń spędza bardzo dużo czasu – im starsze dziecko, tym więcej ma zadań domowych i materiału do przerobienia. Dlatego bardzo ważnym wyborem jest kupno krzesła do biurka. Dobre, ergonomiczne krzesło może przeciwdziałać skrzywieniom kręgosłupa, choć nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu – chociaż godziny po szkole na placu zabaw, spaceru, jazdy na rowerze, rolkach, biegania, itp. Krzesło do pokoju dziecięcego musi być wygodne i stanowić podparcie dla kręgosłupa. Kluczową rolę odgrywa nauka utrzymania prawidłowej postawy. Kręgosłup człowieka jest naturalnie wygięty w literę S. Krzywizna ułatwia codzienne czynności oraz sprawiają, że obciążenia kręgosłupa rozkładają się równomiernie. Natura podpowiada, że idealne krzesła dla dzieci muszą być wyprofilowane i wspierać wygięcia. Kolejną istotną sprawą jest, aby krzesło zapewniało stabilne oparcie nóg na podłożu. Konieczna jest regulacja wysokości – takie krzesło może służyć przez wiele lat, bo „rośnie wraz z uczniem”. Siedzisko powinno być miękkie i wygodne. Idealne siedzisko musi być odrobinę szersze od siedzącego dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest krzesło z podnóżkiem. Bogata gama kolorystyczna i mnóstwo ulubionych wzorów sprawiają, że można połączyć właściwości zdrowotne mebla z gustem pociechy.
Modele dziecięce
Dziecko powinno siedzieć na krześle dopasowanym do jego potrzeb: wzrostu, wagi, postury. Model „dorosły” nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku młodego człowieka w wieku 5-13 lat – powoduje problemy z kręgosłupem. Krzesło musi zapewniać podparcie dla kręgosłupa na całej długości, od łopatek aż do lędźwi. Wysokość należy ustawić tak, by stopy dziecka swobodnie opierały się o podłogę, a krawędź siedziska nie uciska ud. Między blatem a nogami dziecka powinno być tyle miejsce, aby uczeń mógł swobodnie poruszać nogami. Najlepsze krzesła mają możliwość regulacji oparcia. Zaletą są podłokietniki, które umożliwiają wygodne ułożenie rąk. Może być wersja obrotowa – małe dzieci uwielbiają krzesła obrotowe. Najważniejsze, aby krzesło spełniają wszystkie wymogi ergonomii. Jeżeli kupujemy model z kółkami, to najlepsze dla dziecka są kółka samohamujące. Miękkie kółka łatwiej przesuwają się po twardych powierzchniach, a miękkie po dywanie. Krzesło powinno obciążać kręgosłup i podtrzymujące go mięśnie.
Kiedy wymieniać krzesło?
Zazwyczaj moment wymiany powinien nastąpić, kiedy dziecko gwałtownie rośnie i krzesło staje się za małe. Zazwyczaj między 11 a 13 rokiem życia lub w przypadku przetarcia się siedziska, oparcia lub podłokietników. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne, np.: regulacji wysokości, to sygnał do jak najszybszej wymiany krzesła. Dla nastolatka (powyższej 13 roku życia) można kupić krzesło jak dla dorosłej osoby. Wybór modelu krzesła to najważniejsza decyzja, jaką musi podjąć rodzic pierwszoklasisty, ponieważ krzesło do biurka ma wielkie znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Wady postawy są najczęściej nabyte, a rehabilitacja trwa przez wiele lat. Nowoczesne, ergonomiczne krzesła mogą pomóc w zapobieganiu wadom postawy i przede wszystkim zapewnić komfort nauki. Ofert krzeseł dla ucznia jest naprawdę sporo – każdy producent mebli ma je w swojej ofercie. Zdecydowanie lepiej jest kupić krzesło dziecięce do biurka w sklepie, ponieważ dziecko może usiąść na krześle i można zobaczyć, czy kręgosłup ma właściwe podparcie.