Funkcjonalne laptopy do biura
Funkcjonalne laptopy do biura – trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie biura bez komputera. Przed ekranem komputera spędza się nawet 8 godzin dziennie. Profesjonaliści stawiają na laptopy. Komputery stacjonarne odchodzą do lamusa – zajmują za dużo miejsca, są cięższe niż notebooki i nie zapewniają pracownikowi mobilności. Laptopa można zabrać na ważne spotkanie z klientem lub kontrahentem i przedstawić projekty, informacje, wyliczenia, schematy.
Podstawowe cechy laptopa biurowego

Laptop do pracy nie potrzebuje najnowocześniejszych kart graficznych i super wydajnego procesora. Do typowych zadań biurowych wystarczą jednostki o niewielkiej częstotliwości i zużywające nieduże ilości prądu. Zbędna jest większa liczba rdzeni. Wystarczy dwurdzeniowy, niskonapięciowy procesor. Pamięci RAM w laptopie do biura nigdy nie jest za dużo. System operacyjny wykorzysta RAM optymalnie. Większa pamięć jest zawsze mile widziana, szczególnie w pracy biurowej. Rozsądne minimum, które posiada każdy komputer to 4 GB. Do pracy biurowej optymalna ilość pamięci to 8GB lub przynajmniej możliwość rozszerzenia wielkości pamięci w przyszłości. Pamięć RAM pozwala na działanie wielu jednocześnie uruchomionych programów, np.: arkuszy lub dokumentów. Praca w biurze jest wielowątkowa i wymaga, aby więcej aplikacji lub dokumentów było przechowywanych w pamięci operacyjnej. Do pracy w biurze najlepiej wybierać laptopy posiadają dwa gniazda pamięci, a ilość pamięci będzie osadzona na jednym gnieździe. W laptopie do biura drugie gniazdo powinno pozostać wolne na przyszłą rozbudowę o kolejną kość 8GB. Pamięć 16 GB, to w przypadku laptopa do biura górna granica opłacalności. Laptopy o jeszcze większej pamięci potrzebne są jedynie w przypadku firm zarządzających dużymi bazami danych lub pracujący kilku maszynach wirtualnych równocześnie.
Obudowa i złącza
Laptop do biura powinien mieć obudowę z wysokiej jakości tworzywa lub metalu i wodoodporną klawiaturę. O funkcjonalności laptopa decyduje również jego waga, która powinna mieścić się w granicy 2-3 kg. Wymagane są złącza USB 3.0 i USB 2.0 oraz port HDMI lub VGA. Praca w biurze trwa 8 godzin i powinna przebiegać bez zbędnych zakłóceń. Dlatego warto zaopatrzyć biuro w laptop do biura z pojemnym akumulatorem i długim czasem pracy na jednym doładowaniu. Standardem są: czytnik kart pamięci, Wi-Fi i Bluetooth, twardy dysk SSD. Biurowy laptop powinien pracować minimum 8 godzin bez doładowania. Laptop powinien zapewniać bezpieczeństwo przechowywanych danych. Czytnik linii papilarnych podwyższa poziom bezpieczeństwa.
Szybkość dysku twardego i wydajność procesora.
Nowoczesny dysk twardy, jakim jest SSD przyspiesza pracę komputera nawet dziesięciokrotnie w stosunku do dysku HDD. Dysk SSD uruchamia system w niecałą minutę. Specyfika pracy biurowej wymaga używania wielu aplikacji, systemów korporacyjnych i innych programów biurowych w jednym czasie. Procesory montowane w laptopach nie mogą zbytnio się nagrzewać oraz pobierać zbyt wiele energii.
Znaczenie dobrej matrycy dla wydajności pracy biurowej
Praca biurowa jest skomputeryzowana. Oznacza, że pracownik przez kilka godzin dziennie siedzi przy komputerze i wykonuje swoje obowiązki. Ma to wpływ na jego wzrok, który męczy się przy długim kontakcie z monitorem. Dlatego przy wyborze laptopa do biura niezwykle ważna jest matryca. Powierzchnia ekranu powinna być matowa, ponieważ nie odbija światła. W lepszych laptopach stosuje się matrycę IPS zapewniającą lepsze podświetlenie, szersze kąty widzenia i większe odwzorowanie palety kolorów. Matryca matowa nie męczy wzroku i umożliwia pracę w dni słoneczne lub przy intensywnym oświetleniu. Optymalna przekątna ekranu w notebooku mobilnym powinna wynosić 14 cali. W laptopie przewidzianym wyłącznie do użytku w miejscu pracy, przekątna ekranu może być większa i wynosić 15 cali. Większy ekran jest lepszy dla wzroku. Rozdzielczość matrycy w laptopie biurowym to minimum Full HD.
Karty graficzne do laptopów biurowych
Laptopy biurowe nie potrzebują najnowocześniejszych kart graficznych. Do prezentacji, dokumentów, wykresu i zdjęć w zupełności wystarczą karty graficzne zintegrowane z procesorem. Sprawdzą się nawet w przypadku tworzenia prostych animacji. Zintegrowane karty graficzne radzą sobie z wyświetlaniem obrazu w rozdzielczości Full HD na trzech ekranach. Z kolei dedykowane karty graficzne to dobry wybór dla grafików tworzących zaawansowane animacje.
Idealne laptopy do pracy biurowej powinny być sprawdzone i dopasowane do potrzeb zadań biurowych. Mają zupełnie inne wymagania niż laptopy dla graczy. Laptopa biurowego nie trzeba wymieniać co kilka miesięcy. Właściciele firm zdecydowanie wolą rozbudować laptopy, dokupić do nich akcesoria. Wymiana to ostateczność w przypadku, kiedy doszłoby do awarii. Wybierając laptopa do biura, klienci zwracają uwagę na niewielką wagę, możliwość podłączenia smartfona, wydajny i energooszczędny procesor oraz żywotność klawiatury. Udogodnieniem jest klawiatura podświetlana. Gwarancja to przeciętnie 2-3 lata.