Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji?
Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji? Rehabilitacja to proces, który ma na celu przede wszystkim znaczące poprawienie sprawności fizycznej oraz kondycji osoby zmagającej się z rozmaitymi schorzeniami lub pacjenta, który w niedalekiej przeszłości przechodził operacje, urazy lub zabiegi . Rehabilitacja może odbywać się zarówno w domu jak i w szpitalu. Przy prowadzeniu rehabilitacji domowej niezwykle istotna jest ścisła kontrola rehabilitanta. Pacjent musi pamiętać o tym, aby respektować wszystkie zalecenia zarekomendowane przez specjalistę. Za twórców współczesnej rehabilitacji uważa się Howarda Ruska (na świecie) oraz Wiktora Dega (w Polsce).
Rehabilitacja – co to takiego?
Rehabilitacja, a właściwie rehabilitacja lecznicza (lub zamiennie medyczna) to pojęcie oznaczające szereg działań podejmowanych w celu polepszania stanu zdrowia osób chorych fizycznie lub/i psychicznie. Zdecydowanie najważniejszym celem prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych jest pomoc w odzyskaniu dawnej sprawności, dzięki której dany pacjent zyskuje na w pełni samodzielne funkcjonowanie. Turnus rehabilitacyjny sprawia, że pacjent może wrócić do swoich dawnych zajęć wykonywanych przed chorobą, np. do pracy lub ulubionego hobby.
Mimo tego, iż rehabilitacja zazwyczaj jest wprowadzana po zakończeniu terapii właściwej, to wszyscy eksperci podkreślają, że jest ona równie ważna. Za prowadzenie rehabilitacji zawsze powinni być odpowiedzialni wykwalifikowani specjaliści, którzy w prawidłowy sposób zaopiekują się danym pacjentem i w miarę szybko pomogą mu wrócić do dawnej sprawności fizycznej i/lub intelektualnej.
Kiedy można skorzystać z rehabilitacji?
Terapie rehabilitacyjne są prowadzone u bardzo wielu pacjentów zmagających się z rozmaitymi schorzeniami. W zdecydowanej większości przypadków rehabilitacja stosowana jest u osób, które w niedalekiej przeszłości przebyły poważne złamania, udar mózgu lub zawał serca.
Kto może być zaangażowany w rehabilitację?
W leczenie pacjentów podczas rehabilitacji może być zaangażowanych bardzo wiele osób. Mowa tutaj o fizjoterapeutach, terapeutach zajęciowych, psychologach, logopedach, muzykoterapeutach czy pielęgniarkach.
Najważniejsze cechy prawidłowej rehabilitacji
Aby terapia w ramach rehabilitacji przynosiła pożądane rezultaty, konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków. według klasycznego modelu rehabilitacji, musi ona być:
- kompleksowa – rehabilitacja powinna być prowadzona w taki sposób, aby pacjent mógł odzyskać jak największą sprawność, dlatego tak istotne jest prowadzenie działań spójnych, kompleksowych. Skład zespołu specjalistów powinien zawsze być dobierany w sposób indywidualny z uwzględnieniem aktualnej sytuacji danego pacjenta oraz jego potrzeb;
- ciągła – rehabilitacja jest procesem, którego w żadnym wypadku nie wolno przerywać ani skracać. Tylko wtedy przyniesie wszystkie oczekiwane rezultaty;
- wczesna – im szybciej działania rehabilitacyjne zostaną wprowadzone, tym większe są szanse na to, że pacjent odzyska swoją sprawność fizyczną i intelektualną sprzed okresu choroby,
- powszechna – oznacza to, że z rehabilitacji może korzystać każdy, kto tylko jej potrzebuje. Nie ma tutaj znaczenia jego sytuacja materialna czy status społeczny.
Najważniejsze rodzaje rehabilitacji
Specjaliści wyróżniają kilka podstawowych rodzajów rehabilitacji. Warto pamiętać o tym, że zakres a także sposób prowadzenia rehabilitacji każdorazowo musi być dostosowywany do aktualnych potrzeb oraz do stanu konkretnego pacjenta. Oto najważniejsze typy rehabilitacji:
- rehabilitacja pulmonologiczna – ten typ rehabilitacji jest stosowany u osób posiadających schorzenia układu oddechowego, prowadzi się ją przez okres około trzech tygodni,
- rehabilitacja specjalistyczna – ta rehabilitacja dedykowana jest w szczególności osobom niedowidzącym, niewidomym, mającym problemy z narządem mowy i słuchu. Ponadto, rehabilitację specjalistyczną zaleca się również dzieciom z wadami twarzoczaszki oraz zaburzeniami psychomotorycznymi oraz kobietom, które przebyły mastektomię;
- rehabilitacja neurologiczna – tę rehabilitację przeprowadza się u pacjentów po przebytych urazach neurologicznych oraz poważnych urazach, jej czas trwania wynosi od 3 do maksymalnie 6 tygodni,
- rehabilitacja kardiologiczna – stosuje się ją u pacjentów po zawale serca, trwa zazwyczaj jeden miesiąc.
W przypadku, gdy rehabilitacja jest realizowana w warunkach ambulatoryjnych, choremu przysługuje prawo do badania lekarskiego bez dodatkowej diagnostyki, otrzymanie recept, wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne czy oceny wyników badań dodatkowych.
Rehabilitacja, którą prowadzi się w wyspecjalizowanych ośrodkach bądź na oddziałach charakteryzuje się dużo większym stopniem intensywności. Pacjenci, którzy trafiają do tego rodzaju miejsc, mogą jednocześnie liczyć na bardziej kompleksową opiekę. Ogromnym atutem rehabilitacji prowadzonej w specjalnych ośrodkach jest także czas trwania – trwa ona nieporównywalnie dłużej. Chorym na takiej rehabilitacji wykonuje się minimum pięć zabiegów każdego dnia przez sześć dni w tygodniu.