Dlaczego warto pojechać na Sardynię?

Być może Sardynia kojarzy się nam jedynie z legendarnym Costa Smeralda, Szmaragdowym Wybrzeżem, które bierze swoją nazwę od koloru wody, okrążającej piękne białe, piaszczyste plaże. Jednak warto przyjechać tutaj także z innych powodów. Turyści, odwiedzający Sardynię po raz pierwszy nierównymi i górzystymi plażami.

Prehistoryczne miejsca

Zaskakująca jest też oszałamiająca liczba prehistorycznych miejsc, szczególnie tajemnicze okrągłe kamienne wieże, znane jako nuraghi (liczba pojedyncza nuraghe). Warto też zobaczyć prehistoryczne forty/mieszkania. Możemy się wspiąć po ciemnych, kamiennych schodach i zbadać przejścia, wybudowane w epoce brązu i żelaza. Przespacerujmy się też po oryginalnych rzymskich ulicach i zwiedźmy smagane wiatrem ruiny miast, zbudowane przez Felicjan. Nigdzie indziej nie znajdziemy unikalnych lokalnych zwyczajów i tradycyjnych festiwali. Kuchnia różni się od tradycyjnej włoskiej. Nawet język jest inny (chociaż wszyscy mieszkańcy mówią po włosku, a wielu po angielsku). Dlatego naprawdę warto zobaczyć Sardynię.

Cagliari i Południowa Sardynia

Południowe wybrzeże wyspy oferuje niesamowitą różnorodność. Możemy tutaj zobaczyć średniowieczne uliczki i wysokie bataliony, wznoszące się nad nabrzeżem w stolicy wyspy, Cagliari. Mieści się zaledwie kilka kilometrów od ruin starożytnego miasta Nora. To właśnie tutaj swoje targi mieli Felicjanie, Kartagińczycy i Rzymianie. Kierując się na wschód od miasta, w ciągu kilku minut możemy się opalać na jednej z legendarnych plaż. To właśnie z ich powodu, Sardynia jest jednym z ulubionych miejsc na wakacje.

Nuraghe Su Nuraxi

W całej Sardynii możemy zobaczyć dosłownie setki ruin kamiennych wież. Jednak ta jest najlepiej zachowana i najbardziej kompletna. Znajduje się również najbliżej do Cagliari. Organizowane są tu 30-minutowe wycieczki z przewodnikiem, po angielsku. UNESCO uznało ją za jedną z najlepszych tego typu wież w całym regionie Morza Śródziemnego. Drewno, znalezione w ścianach wieży centralnej, pochodzi z epoki węgla kamiennego, z 1500 r p.n.e. Z kolei wieże zewnętrzne zostały zbudowane w XI lub XII w p.n.e. Możemy wejść do wieży i wspiąć się do jej górnej części. Wtedy będziemy mieli możliwość zobaczyć zbliżoną kopułę z suchych kamieni bez zaprawy. Spiralne klatki schodowe łączą trzy piętra. Mamy tutaj okazję zobaczyć niezwykłą finezję inżynierów i jakość wykonania pracy. Gdy zwiedzimy już wieże i fundamenty starożytnej wioski, udajmy się do Muzeum Casa Zapata. Możemy tutaj zobaczyć fascynujące eksponaty i kolejną nuraghe, którą wykopano pod budynkiem.

Costa Smeralda

Jedne z najpiękniejszych plaż świata ciągną się od portowego miasteczka Olbia do końca Capo de Testa. Znajdują się w skalistych zatoczkach, obmywanych przez zielone i czyste morze. Costa Smeralda czyli Szmaragdowe Wybrzeże stało się popularne dzięki Aga Khana w 1960 roku. Znajdują się tutaj obiekty dla bogatych turystów. Położone na uboczu „wsie” zostały zbudowane tak, by przypominały greckie wyspy i Riwierę. W centrum znajduje się Porto Cervo. Jest to słynny ośrodek wypoczynkowy i marina dla prywatnych jachtów. Został zbudowany w latach 60. Możemy tutaj zobaczyć gwiazdy z całego świata. Warto się też udać do MdM, czyli stylowego muzeum sztuki współczesnej. Ekspozycje często się tu zmieniają. Atrakcją jest też kawiarnia z tarasem z widokiem na Porto Cervo. Z kolei najbardziej skromnym kurortem w tym regionie jest energetyczne, małe Cannigione, nad zatoką Arzachena.

Alghero

Język, którym posługują się mieszkańcy, przypomina bardzo hiszpański. Alghero jest pięknym, tętniącym życiem, nadmorskim miastem. Nadal możemy w nim znaleźć wiele znaków i etykiet w języku hiszpańskim. W XIV wieku papież podarował Sardynię królowi Aragonii. Miał nadzieję, że w ten sposób, wyrwie ją spod kontroli nad Pizą i Genuą. Dał lenno około 400 rodzinom z Aragonii i Katalonii. Msza w kościele San Francesco jest nadal odprawiania w katalońskim. Na uwagę w kościele zasługuje XIII- wieczny krużganek, który znajduje się na lewo od ołtarza. Wybudowana w XIV-wieku katedra ma hiszpańskie gotyckie wieże.

Nuraghe Losa

Niedaleko na północ od Oristano, znajduje się jednak z najbardziej klimatycznych i zróżnicowanych atrakcji archipelagu Sardynii. Można tutaj zobaczyć dobrze zachowaną „świętą studnię”. Pochodzi z 1200-1100 p.n.e. Możemy tu też zobaczyć wieżę nuraghę, w której mamy okazję wspiąć się na otwarty dziki kwiat. Zobaczmy również ruiny kamiennej wioski. Jeden z podłużnych domów ma nietknięty dach. Weźmy latarkę, aby zobaczyć wnętrze nuraghe, podczas wspinania się na górę. Zatrzymajmy się też między studnią a nuraghe, by zobaczyć grupę maleńkich kamiennych kwater pielgrzymów i byłych mnichów. Otaczają one kościół z XII wieku. Pielgrzymi wciąż tu przybywają w maju i październiku.

Promy łączą Sardynię ze stałym lądem Włoch. Rzadziej można tutaj dotrzeć promem z portu śródziemnomorskiego we Francji lub Hiszpanii. Promy odpływają z Savony, Genui, Livorno i Civitavecchia, docierając do Cagliari, Arbatax, Olbia lub Porto Torres. To idealne miejsce na wakacje.