Jak odświeżyć sztuczne kwiaty?
Jak odświeżyć sztuczne kwiaty? Sztuczne kwiaty cieszą się ogromną popularnością, ponieważ nie chorują, nie wymagają podlewania, są trwalsze niż ich żywe odpowiedniki, a także nie trzeba na nie wydawać dodatkowych pieniędzy. Bez wątpienia podkreślają wygląd wnętrza. Sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach o utrudnionych warunkach. Z mniejszym dostępem światła, niską lub wysoką temperaturą, czy innych czynnikach, które mogłyby zatrzymać wzrost naturalnych kwiatów. Aby zapewnić ich estetyczny wygląd, należy jednak regularnie je pielęgnować i czyścić. Dzięki temu przez długi czas zachowają swój urok i trwałość. A właściciele będą mogli cieszyć się ich wspaniałym wyglądem. Jak zatem prawidłowo pielęgnować sztuczne kwiaty? W jaki sposób je odświeżać?
Jak wygląda pielęgnacja sztucznych kwiatów?
Aby sztuczne kwiaty zachowały jak najdłużej swój pierwotny kształt i kolor, należy je odpowiednio pielęgnować. Nie są to wymagające czynności, ale należy je wykonywać systematycznie. Podstawowym działaniem jest oczyszczanie kwiatów z nagromadzonego kurzu. Można to wykonywać za pomocą odkurzacza albo specjalnych narzędzi do zbierania kurzu. Sztuczne kwiaty najczęściej pokryte są specjalnym, odpornym na blaknięcie, lakierem. Dzięki temu są odporne na przyleganie kurzu i innych zanieczyszczeń. Znacznie ułatwia to również proces czyszczenia.
Odświeżanie krok po kroku
Oczywistym jest, że sztucznych kwiatów nie pielęgnujemy tak samo jak naturalnych. Jak zatem je odświeżać? Po pierwsze należy systematycznie usuwać z nich kurz. Poza odkurzaniem ich powierzchni można wykorzystać bieżącą wodę. Najwygodniej jest umieścić doniczkę lub pędy kwiatów w umywalce lub po prysznicem i polewać strumieniem wody. Po drugie należy je dokładnie osuszyć. Na koniec można potraktować ich powierzchnię środkiem nabłyszczającym, aby zapewnić im połysk. Roślina zyska też w ten sposób intensywniejszą barwę.
Jak odświeżać duże kompozycje?
Sztuczne kwiaty to nie tylko wiązanki do wazonów, ale również duże rośliny doniczkowe. W wielu przypadkach konieczny jest demontaż takiej kompozycji. Dzięki temu można dokładnie wyczyścić każdy jej element. Jeśli chcemy uniknąć czasochłonnego demontażu i ponownego składania części, można użyć ściereczek, chusteczek nawilżających lub miotełki. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także zastosowanie suszarki z chłodnym nawiewem. Strumień powietrza skutecznie usunie kurz. Najważniejsza jest tutaj regularność. Tylko systematyczne usuwanie nagromadzonych pyłków pozwoli uniknąć powstawania dużych plam, skupisk kurzu i innych zabrudzeń.
Jak odświeżyć kolor sztucznych kwiatów?
Istnieje prosta technika odświeżania barwy kwiatów. Poszczególne elementy należy włożyć do papierowej torby, w której znajduje się około 1/4 szklanki sody. Torebkę wraz ze znajdującymi się w jej wnętrzu kwiatami należy energicznie potrząsnąć tak, by proszek pokrył powierzchnię kwiatów. Następnie całość wyjmujemy i usuwamy nagromadzoną na kwiatach sodę. Działanie sody powinno spowodować odświeżenie koloru.
Jak pielęgnować sztuczne kwiaty z plastiku i silikonu?
Pielęgnacja sztucznych kwiatów jest bardzo prosta. Przed rozpoczęciem działań właściwych, należy usunąć z powierzchni kwiatów kurz. W tym celu warto użyć wilgotnej ściereczki. Albo, tak jak wspomniano wcześniej, włożyć całość pod prysznic. Jeśli kwiat jest zbyt duży i jego przeniesienie pod prysznic jest utrudnione, można go spryskać wodą. Następnie dokładnie przetrzeć. Aby materiał nie zawilgotniał, należy go dokładnie osuszyć. W tym celu warto użyć suszarki albo w okresie letnim, wystawić kwiat na zewnątrz. Na samym końcu, podobnie jak w pielęgnacji włosów, nakładamy odżywkę nabłyszczającą. Jaki produkt wybrać dla kwiatów wykonanych z plastiku? Sprawdzą się wszystkie preparaty nabłyszczające do tworzyw sztucznych. Należy jednak unikać tych zawierających jakieś pigmenty kolorów. Produkt powinien być transparentny. Choć na rynku dostępne są produkty dedykowane kwiatom sztucznym, sprawdzą się również środki w sprayu np. do samochodu. Aby nabłyszczyć i przywrócić intensywny kolor, warto użyć płynu do szyb na bazie amoniaku. Jeśli kwiaty nie są brudne, wystarczy regularne usuwanie kurzu za pomocą miotełki. Intensywne czyszczenie wraz z myciem, należy przeprowadzać w miarę potrzeb, kilka razy do roku.
Jak pielęgnować sztuczne kwiaty z tworzyw materiałowych i tekstylnych?
Drugą kategorią kwiatów sztucznych są takie wykonane z materiałów tekstylnych. Ich czyszczenie w porównaniu do tworzyw sztucznych wymaga więcej czasu. Wszystko za sprawą materiału, z którego zostały wyprodukowane. Początek jest taki sam, ponieważ należy dokładnie usunąć nagromadzony kurz. Aby wyczyścić większe plany i dokładnie umyć ich powierzchnię, zaleca się stosowanie płynu do naczyń. Czasami mogą się pojawić niepożądane reakcje. W związku z tym przed rozpoczęciem czyszczenia właściwego należy przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni rośliny. To szczególnie istotne w przypadku silnych detergentów, które mogą uszkodzić materiał sztucznych kwiatów albo wpłynąć na ich kolor.