Gdzie można kupić torebki do sterylizacji?
Gdzie można kupić torebki do sterylizacji? Pewne czynności, czy to w gabinecie kosmetycznym, czy podologicznym, są nieuniknione. Należy do nich dezynfekcja oraz sterylizacja. Prawidłowe przeprowadzenie tych czynności pozwala utrzymywać bezpieczne środowisko pracy. Robi się to ze względu na pacjentów, jak również osoby pracujące. Wszędzie tam, gdzie narzędzia mają bezpośrednią styczność z ciałem, konieczne jest ich właściwe wyczyszczenie.
Laicy nierzadko zamiennie używają określenia dezynfekcja oraz sterylizacja. Nic bardziej mylnego. Dezynfekcja musi poprzedzić sterylizację, jednak jej nie zastąpi. Zobaczmy, gdzie można kupić torebki do sterylizacji oraz jak przebiega sam proces i czego oprócz torebek w nim potrzeba.
Na czym polega sterylizacja?
W procesie sterylizacji niszczy się mikroorganizmy oraz ich formy przetrwalnikowe. Są to wszelkie wirusy, grzyby oraz bakterie. W wyniku prawidłowo przeprowadzonej sterylizacji otrzymuje się jałowe narzędzia, które są gotowe do użytkowania. Aby nie straciły one swoich cech, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach od razu po zakończeniu całego procesu. Dlatego umieszcza się je w autoklawie w przygotowanych, szczelnie zamkniętych torebkach do sterylizacji. Dzięki temu nie zdarzy się tak, że podczas wyjmowania narzędzi z urządzenia zostaną one ponownie zanieczyszczone.
Czy skoro sterylizacja usuwa wszystkie mikroorganizmy, można pominąć etap dezynfekcji? Otóż nie! Konieczne jest przygotowanie wszystkich przedmiotów i wstępne oczyszczenie. Na tym etapie usuwa się większość mikroorganizmów, choć nie całość. Mogą one pozostać m.in. w formie przetrwalnikowej, czyli np. jako jaja. Dezynfekcję przeprowadza się na kilka sposobów. Przy dezynfekcji chemicznej, korzysta się np. z alkoholi lub mydeł. Z kolei jeżeli sięgniemy do czynników fizycznych, będzie to para wodna o temperaturze ok. 100-105 st. C lub promieniowanie UV (długość fali 256 nm).
Sterylizacja w gabinetach kosmetycznych, podologicznych, lekarskich, zakładach fryzjerskich oraz wszędzie tam, gdzie pracuje się bezpośrednio z pacjentem, jest niezwykle ważna. Nawet niewielka ilość mikroorganizmów może być fatalna w skutkach dla klienta, włącznie z narażeniem go na utratę życia lub zdrowia. W warunkach domowych do zachowania higieny i czystości, wystarczy dezynfekowanie otoczenia, w profesjonalnych wyjaławianie narzędzi jest ogólnie przyjętym standardem.
Jak działa autoklaw?
Najbardziej popularnym i dostępnym w gabinetach podologicznych i salonach kosmetycznych sposobem sterylizacji jest fizyczny. Oprócz tego są sposoby mechaniczne oraz chemiczne, nie są one jednak w pracy specjalistów tak praktyczne.

Podczas sterylizacji fizycznej, narzędzia wkłada się do urządzenia, które nazywane jest autoklawem. Do wyjaławiania wykorzystywana jest tu para wodna, która podgrzewana jest do 121 lub 134 st. C. Poza tym ważne jest panujące wewnątrz ciśnienie, które powinno wynosić 1,2 lub 2,1 bar. Dlaczego te parametry są tak ważne? W warunkach naturalnego ciśnienia temperatura pary wodnej nie jest w stanie wynosić więcej niż 100 st. C. Dopiero po osiągnięciu wyższego ciśnienia parę wodną można podgrzać do temperatury wyższej.
Warto również wspomnieć o klasyfikacji autoklawów. Najniższe klasy to N i S. Tworzy się w nich tylko próżnia wstępna i końcowa. W klasie najwyższej, czyli B, w całym procesie sterylizacji wytwarza się próżnia frakcyjna. Na co to wpływa? Z pewnością na skuteczność całego procesu, a zatem również pewność, że pracuje się w warunkach higienicznych i takie też zapewnia się klientom. Pamiętajmy, że nie ocenimy gołym okiem, czy narzędzia są odpowiednio wyjałowione, czy też nie. Musimy zaufać urządzeniom i ich prawidłowej pracy oraz akcesoriom, z których się korzysta.
Jak używa się torebek do sterylizacji?
Oprócz tego, że należy się dowiedzieć, gdzie można kupić torebki do sterylizacji, trzeba również wiedzieć, jak z nich korzystać. To kluczowa kwestia w całym procesie, ponieważ to właśnie w tych woreczkach będą przechowywane narzędzie po wyjęciu z autoklawu. Muszą być zatem szczelne i trwałe. Nie zmienia to faktu, że jałowość narzędzi gwarantowana jest z zasady przez sześć miesięcy. Jeżeli w przeciągu tego czasu nie sięgnie się po dany pakiet, powinien on trafić do ponownej sterylizacji, nawet jeżeli nie jest uszkodzony i nie widać na nim żadnych zmian wizualnych.
Torebki do sterylizacji zrobione są w całości z folii lub z folii połączonej z papierem. Aby odpowiednio zakończyć cały proces, po wyjęciu narzędzi z autoklawu, które są zapakowane w torebki, trzeba nakleić na nie etykiety. Można drukować je na specjalnej drukarce, a najważniejszą informacją, jaką zawierają, jest data przeprowadzenia sterylizacji, na podstawie której określa się termin, do którego narzędzia mogą zostać wykorzystane. Co istotne, ważne jest nie tylko to, by pakiety nie były wykorzystywane po upłynięciu sześciu miesięcy. Należy zwrócić uwagę także na datę ważności torebek, ponieważ taką również znajdziemy na opakowaniu. Po upłynięciu tej daty woreczki nie nadają się do użytkowania, nawet jeżeli wizualnie nadal wyglądają tak samo.
Torebki mają różne rozmiar, aby można było wykorzystać je w jak najbardziej optymalny sposób. Do tych dużych wkłada się większe przedmioty, ale też pakiety narzędzi, z których korzysta się, wykonując konkretne czynności. Po otwarciu takiego pakietu, nawet jeżeli sięgnie się tylko po jedną rzecz, reszta również będzie musiała po zakończeniu dnia pracy trafić do autoklawu, ponieważ przestanie być jałowa.
Warto zwrócić uwagę, czy torebka ma fabrycznie umieszczony pasek kleju. Dzięki temu, będzie można ją łatwo zamknąć, bez konieczności umieszczania jej w zgrzewarce. Nie mamy tej opcji, jeżeli korzysta się z rękawa. Jego zaletą jest to, że docina się go tak, by jak najlepiej pasował do wielkości narzędzi w nim umieszczanych. Wadą jest natomiast to, że po przygotowaniu każdego pakietu trzeba zgrzać brzegi, aby zamknąć taką torebkę.
Tym, co po części zabezpiecza pracę, jest pasek umieszczony na każdej torebce. Po ukończeniu procesu sterylizacji pasek ten zmienia kolor. Nie jest on jednak gwarantem tego, że proces przebiegł prawidłowo, jedynie tego, że został zakończony.
Gdzie można kupić torebki do sterylizacji?
Właściciele gabinetów podologicznych oraz wszystkich innych miejsc, w których korzysta się a autoklawu, muszą dbać o zapas akcesoriów potrzebnych do dezynfekcji oraz sterylizacji. Nie warto jednak zaopatrywać się w zbyt dużą ilość, gdyż po upłynięciu terminu ważności będą musiały trafić do kosza.
Gdzie można kupić torebki do sterylizacji? W hurtowniach medycznych i podologicznych. W większości przypadków zakupów można dokonać on-line jak np. w sklepie podologicznym Kerpro.
Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na wielkość torebek. Najlepiej mieć zawsze pod ręką kilka rozmiarów, dzięki temu będzie można nimi dysponować w jak najbardziej optymalny sposób. Pojedyncze narzędzia lepiej wkładać w małe woreczki, gdyż zajmują mniej miejsca w autoklawie, ale też są bardziej ekonomiczne.
Bardzo pomocna w całym procesie jest drukarka etykiet. Otrzymujemy z niej gotowe do naklejenia na pakiety etykiety, na których znajduje się również kod kreskowy, który znacznie ułatwia katalogowanie wszystkich produktów. Jest to nieocenione w sytuacji, gdy przechowuje się ich większą ilość i trzeba kontrolować ich stan. Choć tego typu urządzenia nie należą do najtańszych, warto pamiętać o tym, że pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, co przekłada się również na oszczędności. Nie tylko, gdy pracujemy sami, ale również wtedy, gdy posiadamy gabinet, w którym zatrudniamy więcej osób.
Nieco mniejszym, tańszym i bardziej poręcznym narzędziem jest etykieciara. Trzyma się ją w ręce i wysuwające się z niej etykiety bezpośrednio nakleja na jałowy pakiet wyjęty z autoklawu. W środku umieszczony jest pasek z naklejkami oraz tusz. Datę, kod użytkownika, datę przechowania oraz numer autoklawu ustawia się ręcznie.