Na co zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu do gabinetu kosmetycznego
Na co zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu do gabinetu kosmetycznego. Zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych cieszą się dużą popularnością. Choć większość z nich nie jest inwazyjna, to wykonywanie ich za pomocą niesterylnych narzędzi może być niebezpieczne dla zdrowia klienta. Sanepid ustawowo nakłada na gabinety urody obowiązek posiadania autoklawu, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zagrożenia zdrowia klientów. Czym jest autoklaw oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Czym jest autoklaw?
Autoklaw jest urządzeniem, które używane jest do sterylizacji narzędzi kosmetycznych, podologicznych oraz medycznych. Jego mechanizm działania pozwala na eliminację i usuwanie wszelkich form mikroorganizmów, takich jak wirusy, grzyby czy bakterie. Salony kosmetyczne oraz gabinety podologiczne podczas wykonywania pracy używają różnego typu narzędzi, takich jak cążki do paznokci czy narzędzia do pielęgnacji stóp. Pielęgnacja stóp oraz pielęgnacja rąk i twarzy wymaga użycia wyłącznie jałowych sprzętów. Po każdorazowym użyciu należy poddać je działaniom autoklawu, co pozwoli na ich wyjałowienie. Dzięki temu, usługi podologiczne oraz kosmetologiczne są bezpieczne dla zdrowia klienta. Jeśli salon lub gabinet podologiczny nie posiada autoklawu, właściciel zobligowany jest po nawiązania współpracy z podmiotem, który świadczy tego typu usługi, na przykład szpitalem.
Aby sprawnie korzystać z maszyny sterylizującej, należy zaopatrzyć się w jednorazowe, jałowe woreczki, a także paski testowe, które świadczą o właściwym działaniu autoklawu. Dodatkowo, do sprawnego przeprowadzania procesu sterylizacji, niezbędna jest woda destylowana.
Jak wybrać najlepszy autoklaw do gabinetu kosmetycznego?
Poszukiwania idealnego, wysokiej jakości autoklawu do gabinetu kosmetycznego lub kliniki podologii często są kłopotliwe. Od wybranego modelu zależy powiem skuteczność sterylizacji, a także bezpieczeństwo klientów. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę w poszukiwaniu najwyższej klasy autoklawu.
1. Klasa sterylizatora
Klasa autoklawu jest głównym znacznikiem, który określa jakość i skuteczność sprzętu. Urządzenie klasy B bez wątpienia sprawdzi się w gabinecie kosmetycznym oraz poradni podologicznej. Jest zaawansowanym technicznie sprzętem, którego działanie opiera się na systemie paro-ciśnieniowym. Za pomocą autoklawu klasy B możliwe jest wysterylizowanie narzędzi wykonanych z różnego typu materiałów, jak pilniki, cążki, narzędzia do oczyszczania brodawek czy kopytka do odsuwania skórek. Mocna stroną tego typu autoklawu jest zastosowanie frakcjonowanej próżni wstępnej, która pozwala na uzyskanie najwyższych efektów w procesie sterylizacji. Przed ulokowaniem narzędzi w sterylizatorze należy je uprzednio oczyścić oraz zdezynfekować za pomocą wysokiej klasy płynu do dezynfekcji.
Na rynku znaleźć można autoklawy niższych klas: S oraz N. Ich niższa skuteczność sprawia, że nie są zalecane do salonów kosmetycznych czy do użytkowania przez gabinet podologiczny.
2. Pojemność maksymalna autoklawu
Kolejną kwestią przy wyborze odpowiedniego urządzenia jest jego pojemność. Przy wyborze wielkości sprzętu warto kierować się ilością narzędzi, jakie będą poddawane sterylizacji. Istotna jest również częstotliwość uruchamiania maszyny. Aby najlepiej i najbardziej precyzyjnie dobrać wielkość urządzenia dla kosmetologa lub podologa, warto zmierzyć długość najczęściej używanych narzędzi i sprzętów. Pozwoli to na oszacowanie potrzebnego rozmiaru maszyny oraz umożliwi dobranie odpowiedniej tacki lub koszyka, na którym układane będą narzędzia. Warto wybrać nieco większy rozmiar, gdyż umożliwi to jednoczesne sterylizowanie kilku pakietów narzędzi. Jeśli gabinet dysponuje małą powierzchnią użytkową, można dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planowane jest ulokowanie autoklawu. Pozwoli to na dopasowanie urządzenia do powierzchni, która ma być jego docelowym miejscem.
Dodatkową kwestią jest obowiązek zgłaszania posiadania autoklawu do Urzędu Dozoru Technicznego – jeśli zakupione urządzenie posiada pojemność większą niż 10 litrów. Należy wówczas wykonywać przeglądy techniczne nadzorowane przez urząd, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Ważną informacją jest, aby nie wkładać zbyt dużej liczby sprzętów, ponieważ może to niekorzystnie wpływać na proces wyjaławiania. Dlatego też minimalnie większy rozmiar niż oszacowany będzie idealnym rozwiązaniem.
Zobacz również:
Wybór autoklawu – podsumowanie
Wybór autoklawu dla kosmetologa lub podologa z pewnością nie jest prosty. Najważniejszymi czynnikami, które powinny wpływać na ostateczną decyzję są:
- klasa urządzenia – najlepiej autoklaw klasy B
- pojemność autoklawu – dla przeciętnej wielkość salonu kosmetycznego lub kliniki podologicznej wystarczający będzie autoklaw o pojemności 8 litrów. Pozwoli on na sterylizację około 12 pakietów narzędzi.
- pozytywne opinie konsumentów, a także konkurencyjna cena połączona z jakością.
Sterylizator jest niezbędnym urządzeniem w każdym gabinecie, w którym narzędzia dotykają skóry lub przerywają jej ciągłość. Gwarantuje to najwyższy poziom bezpieczeństwa klientom oraz pozwala uniknąć niechcianych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych.