Jak wybrać lampy wiszące do domu? Poradnik

Raz na jakiś czas przychodzi pora na to, by co nieco zmienić w swoim mieszkaniu. Bardzo ważne jest to, by zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jeśli ktoś posiada lampy wiszące i jeszcze dodatkowe oświetlenie, to może ono po kilku latach nie dawać już takiego efektu, jak na początku, czyli pora na zmiany.

Jak wybrać lampy do salonu
Jak dobrać lampy do domu

Jak dobrać lampę do mieszkania?

Przede wszystkim trzeba się zdecydować, jakiego rodzaju oświetlenie będzie w mieszkaniu stosowane, ile będzie źródeł światła, i tak dalej. O tym wszystkim należy zdecydować, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczeń, fakt, czy ściany są jasne, czy utrzymane są w ciemnych kolorach, czy światło z poprzednich lamp wiszących sięgało wszędzie i czy wystarczało domownikom.

Może niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie ma odpowiednie oświetlenie w domu, ale pora chyba wreszcie wziąć to pod uwagę, ponieważ bardzo wpływa to na klimat w domu i nastrój domowników.

Każdego dnia, jeśli odpoczywamy, to zapewne najwięcej czasu spędzamy w salonie i to tam przede wszystkim należy zadbać o to, by mieć dobre oświetlenie. Przede wszystkim bardzo przydatne będą tu lampy wiszące i wcale nie trzeba się ograniczać do jednej, lecz można pozwolić sobie nawet na kilka.

Przede wszystkim dobre lampy wiszące należy wybrać, aby znajdowały się w centralnym punkcie pomieszczenia. Zadaniem lampy w tym miejscu będzie przede wszystkim oświetlenie jak największej powierzchni pomieszczenia. Powinna więc ona dawać jak najmocniejsze światło, które może być delikatnie przytłumione przez klosz, lecz nie powinien on być utrzymany w tak ciemnych kolorach, by światłu mocno ograniczać możliwość rozproszenia. Lampy wiszące dobierane do salonu powinny pasować zarówno do mebli, jak i do ścian, dlatego też, jeśli salon utrzymany jest w stylu modernistycznym, to również na takie lampy wiszące należy się decydować. Lampy wiszące, które znajdują się w centralnym punkcie, na pewno będą przykuwać uwagę, a więc niech nie szpecą i nie odznaczają się zupełnie innym stylem.

Kilka lamp wiszących w jednym pomieszczeniu

Jak to już zostało wspomniane, w salonie, jak i w każdym innym pomieszczeniu, jeśli wszystko zostanie dobrze dobrane, może się znajdować nawet kilka lamp, takich jak lampy wiszące, bądź też można połączyć jedną lampę wiszącą, z dodatkowymi lampami stojącymi, czy też kinkietami. Szczególnie jeśli mieszkanie utrzymane jest w stylu nowoczesnym, to można pozwolić sobie na zastosowanie takiego wystroju. Niech więc na środku pokoju będzie jedna, mocno świecąca lampa, która będzie w stanie oświetlić jak największą powierzchnię, natomiast inne lampy wiszące, można zawiesić nad stołem w części jadalnej. Takie lampy mogą być zawieszone nisko, lecz powinny być kilkadziesiąt centymetrów powyżej linii oczu. Ich światło może być skupione na stole, dzięki czemu uzyska się naprawdę niesamowity efekt. Jednak takie połącznie będzie tylko robić wrażenie, jeśli salon połączony z jadalnią, jest wystarczająco duży, ponieważ w małych pomieszczeniach duża ilość lamp, takich jak lampy wiszące, może przytłaczać.

Dobrym połączeniem są lampy wiszące i lampy stojące bądź kinkiety. Warto je zastosować, jeśli światło w salonie nie sięga do każdego punktu, a na przykład jest ono potrzebne, aby móc komfortowo czytać książkę, grać w karty, czy też rozwiązywać krzyżówki. Wtedy nad takim miejscem, gdzie się odpoczywa, można zastosować kinkiety, bądź też postawić lampę stojącą i w razie takiej potrzeby, zamiast oświetlać cały pokój, wystarczy tylko oświetlić to jedno, konkretne miejsce.

Jak dbać o lampy w domu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że lampy zabrudzone nie będą dawać tak dobrego efektu, jak lampy czyste i wypolerowane. Dlatego regularnie należy lampy wiszące i lampy stojące, przede wszystkim lampy z kloszami i abażurami, czyścić. Nie zajmie to bardzo dużo czasu i niepotrzebne są do tego żadne wyjątkowe substancje, a wystarczy do dobrego wyczyszczenia to, co ma się w domu. Przyjmijmy, że lampy wiszące mają klosze. Taki klosz należy delikatnie zdjąć i włożyć go do wanny lub do miski z ciepłą wodą i odrobiną mydła. Z zewnątrz wyczyszczenie lamp nie będzie problemem, ale jak wyczyścić lampy od środka? Gdy już do środka klosza dostanie się woda, to potem wystarczy umyć ją w środku delikatnie szmatką. Na tym już mycie mogłoby się zakończyć i można by przejść do polerowania, ale jeśli chcemy zadbać o to, aby nie powstały zacieki, można zrobić jeszcze jedno.

Lampy wiszące, z tego względu, że są bardzo widoczne, nie powinny mieć zacieków, a więc taki klosz należy jeszcze umyć w wodzie z odrobiną octu i wypolerować. Na tym zabiegi pielęgnacyjne można zakończyć. Całość nie powinna zająć dłużej niż kilkanaście minut. Dobrze wyglądające lampy wiszące w mieszkaniu, to lampy zadbane i czyste, a także dopasowane stylistycznie i o to należy zadbać.