Ekstrakcja zęba – co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem?
Ekstrakcja zęba – co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem? Ekstrakcja to inaczej usunięcie jednego lub większej ilości zębów. Jest to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologa lub chirurga szczękowego, najczęściej pod znieczuleniem miejscowym. Możemy poddać mu się na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia lub odpłatnie w prywatnym gabinecie dentystycznym. Jak przygotować się do ekstrakcji i czy musimy obawiać się skutków ubocznych?
Czy można uniknąć ekstrakcji zęba? Jakie są wskazania do zabiegu?
W dzisiejszych czasach medycyna stomatologiczna jest już tak zaawansowana, że odpowiednia profilaktyka pozwala uniknąć konieczności wyrywania chorych zębów. Dentyści wielokrotnie zaznaczają, że jest to zabieg stosowany w absolutnej ostateczności. Czasami jednak zdarzają się przypadki, kiedy ekstrakcja zęba jest jedynym możliwym wyjściem. Dzieje się tak w przypadku zębów z nieodwracalnym zapaleniem miazgi i tkanek twardych. Wówczas nie istnieje już możliwość leczenia kanałowego czy protetycznego. Taki ząb musi zostać usunięty. Zdarza się także, że korzenie zęba są niedrożne lub zostało za mało tkanek do jego odbudowy po leczeniu kanałowym. Wówczas również dentysta dokonuje ekstrakcji.
Innym wskazaniem do wyrwania zęba są rozmaite choroby otaczających go dziąseł, na przykład paradontoza. Jeżeli zęby są rozchwiane i istnieje ryzyko ich samoistnego wypadnięcia, dentysta zleca wyrwanie. Bardzo często ekstrakcji dokonuje się także w trakcie leczenia ortodontycznego, przed założeniem aparatu na łuk zębowy. Dzieje się tak w przypadku kiedy zęby nie mieszczą się w szczęce i nachodzą na siebie. Usuwa się także zęby, które uległy złamaniu, pękły w wyniku bójki albo różnego rodzaju wypadków.
Zabieg wyrwania zęba – czego się spodziewać?
Często przed zabiegiem usunięcia zęba odczuwamy strach przed bólem. Nie ma jednak obaw – zabieg ten niemal zawsze wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Nawet jeżeli ząb wyrwany jest w publicznej przychodni w ramach NFZ, mamy prawo do nieodpłatnego znieczulenia. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco pewnie, możemy za niewielką opłatą dokupić dodatkową dawkę. Przy zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe w formie zastrzyku, który wykonuje się w dziąsło nieopodal zęba przeznaczonego do wyrwania.
Podczas samego zabiegu dentysta zrywa wiązadło otaczające ząb, następnie dokonuje jego rozchwiania i wyjmuje go z zębodołu. Następnie zębodół zostaje oczyszczony za pomocą specjalnych narzędzi. Należy usunąć nie tylko pozostałości zęba, ale także wszystkie fragmenty kości wraz ze stanem zapalnym. W oczyszczonym zębodole dentysta instaluje specjalny gazik, który należy zagryzać w celu zatamowania krwawienia.
Niekiedy w przypadku zębów trzonowych lub tak zwanych zębów młodości konieczne jest usunięcie chirurgiczne, którego nie podejmuje się zwykły dentysta. Wówczas musimy udać się do chirurga szczękowego, który dokonuje tak zwanego dłutowania, czyli usunięcia kości otaczającej ząb. Rana po tego typu usunięciu zęba musi zostać zszyta i w odpowiedni sposób opatrzona.
W przypadku standardowej ekstrakcji gazik włożony do zębodołu powinien być w nim trzymany przez około dwadzieścia minut. Na dnie oczyszczonego zębodołu z czasem utworzy się skrzep. Nie możemy dopuścić do jego wypadnięcia, dlatego przez kilka dni po zabiegu należy jeść tylko półpłynne pokarmy, najlepiej chłodne lub utrzymane w temperaturze pokojowej.
Możliwe powikłania po ekstrakcji zęba
Chociaż ekstrakcja zęba jest jednym z najczęściej wykonywanych przez dentystów i chirurgów szczękowych zabiegów, może wiązać się ona z pewnego rodzaju komplikacjami i skutkami ubocznymi. Czego więc możemy się spodziewać i na jakim etapie?
Powikłania i skutki uboczne mogą pojawić się zarówno podczas zabiegu, jak i po nim. Do najpowszechniejszych problemów, które mogą przytrafić się podczas samego zabiegu należą między innymi:
– złamanie sąsiedniego zęba
– złamanie kości
– uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych przebiegających w pobliżu zęba
– wypadnięcie sąsiedniego zęba
– otwarcie zatoki szczękowej
Wszystkie te powikłania znacznie komplikują zabieg i sprawiają, że trwa on dużo dłużej, jednak zdarzają się stosunkowo rzadko. Już po zabiegu mogą pojawić się takie dolegliwości jak przedłużone krwawienie lub suchy zębodół. Ten ostatni jest wyjątkowo przykry ze względu powiązanie z ogromnym bólem, który pojawia się od dwóch do czterech dni po zabiegu. Może także pojawić się także opuchlizna węzłów chłonnych. Jeżeli poczujemy tego typu objawy, powinniśmy zgłosić się do dentysty, który dokonał ekstrakcji. Może on zapisać skuteczniejsze środki przeciwbólowe a w razie potrzeby także przepłukać ranę i na nowo ją opatrzyć.
Skutkiem ubocznym, który pojawia się po jakimś czasie jest przesuwanie się zębów w zębodole, spowodowane powstałą przerwą. Dlatego już podczas zabiegu dobrze jest skonsultować z dentystą wypełnienie powstałej luki. Można dokonać tego za pomocą protezy częściowej, mostu dentystycznego albo implantu. Jeżeli nie zatroszczymy się o to odpowiednio wcześnie, po jakimś czasie może dojść do rozchwiania pozostałych zębów.