Zasady działania lombardu.

Każdy z nas miał bezpośrednią styczność z lombardem czy też spotkał się z kimś, kto korzysta z jego usług. Można słyszeć o działalności lombardów wiele dobrego, ale także głosy przeciwników są również słyszalne. Jak jest naprawdę? Czy warto korzystać z jego usług? O tym już za moment.

Czym tak naprawdę jest lombard w Warszawie?

Lombard to pożyczkowa instytucja, w której są udzielane pożyczki w postaci gotówkowej od ręki, na dowód oraz w zamian z zastaw odpowiedni. Lombardy działają jako spółki akcyjne czy też jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z usług lombardu może korzystać każda osoba, która jest pełnoletnia oraz która w ramach otrzymanego wsparcia pożyczkowego, odda przedmiot o należytej wartości w zastaw. Przedstawiciel lombardy wycenia przedmiot i właśnie na podstawie wyceny oferuje nam konkretną kwotę pożyczki. Samo oszacowanie jest bezpłatnej jak i także niezobowiązujące. Nad klientem nie ciąży obowiązek akceptacji danej oferty. Koniecznym warunkiem do finalizacji jest okazanie dowodu osobistego oraz podpisanie odpowiedniej umowy. Odzyskanie zastawi następuje w momencie spłaty całkowitej pożyczki. Gdyby pieniądze nie zostały na czas zwrócone, a pożyczkobiorca się nie zgłosi z prośbą o przedłużenie terminy spłaty, to lombard w Warszawie może sprzedać zastawiony przedmiot. Pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii popularność lombardów była już taka duża, że dorównywały ilościowo barom.

Co można zastawić?

Lombard w Warszawie w zasadzie pod zastaw przyjmuje praktycznie wszystko. Oczywiście rzecz nie może być kradziona i musi mieć jakąś pieniężną wartość. Musi to być także taka rzecz, którą w razie czego będziemy mogli odsprzedać dalej. Do rzeczy najczęściej zastawianych należą: komputery, telefony komórkowe, tablety, sprzęt AGD, biżuteria, konsole do gier, antyki, obrazy, rzeźby, sprzęt sportowy czy też wartościowe pamiątki rodzinne.

Także się zdarza, że lombardy udzielają pożyczek pod zastaw samochodu. Musimy jednak pamiętać, że pracownik, aby uniknąć przyjęcia przedmiotów, które pochodzą z kradzieży, zażądać może potwierdzenia własności w postaci chociażby dowodu zakupu. Przede wszystkim dzieje się to, gdy mówimy o przedmiocie o sporej wartości. Na pewno nie będzie możliwe uzyskanie pożyczki bez zastawu.

Ile oraz do kiedy?

W zasadzie to na powyższe pytanie nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi o to, że każdy lombard ustalić może własne zasady, które odnoszą się do okresu zobowiązania, kwot maksymalnych czy też stosunku wartości faktycznej zastawu do pożyczkowej oferty.

Uśredniając troszkę założyć można, że lombardowa pożyczka udzielona zostanie na okres od jednego do trzydziestu dni. Nie jest to jednak reguła. Z kolei pożyczki długoterminowe na wiele miesięcy także pojawiają się w coraz większej ilości lombardów.

Pożyczona suma uzależniona będzie od jakości jak i także od wartości przedmiotu, który oferujemy w ramach zastawy. Przeważnie ilość pieniędzy, którą otrzymamy będzie oscylować w granicach między 30% a 60% wartości zastawu.

Rozpatrując same koszty pożyczenia przygotować się należy na stosunkowo niemałe opłaty.

Co musimy wiedzieć o umowie lombardowej?

Dla samego zabezpieczenia interesu obu ze stron, stosowana jest lombardowa umowa. Określa ona wszelkie warunki, na którym transakcja została uzgodniona. W umowie znajdziemy dane osoby, która przedmiot zastawia, forma zastawu, opis przedmiotu, forma i termin spłaty, opłaty związane z obsługą zadłużenia, podpisy obu stron oraz samą wartość zastawu oraz także wysokość udzielonej pożyczki. Pamiętajmy, że okres trwania umowy przedłużyć można po uiszczeniu opłaty stosownej.

Podsumowanie

Musimy wiedzieć, że niektóre z lombardów dają nam możliwość pożyczenia pieniędzy przez Internet czy też pozwalają na użytkowanie dalsze przedmiotu zastawionego. Pożyczka z lombardu jest także gwarancją dyskrecji. Gdy planujemy pożyczanie częstsze, to warto jest zapoznać się dobrze z ofertą pełną konkretnej placówki. Musimy mieć świadomość, że w części z nich jest opcja uzyskania pieniędzy przez Internet. Ma to niestety także swoje minusy. Na przykład wysłanie dużego czy też bardzo ciężkiego zastawy może być niezmiernie problematyczne.

Warto do tego podpytać czy przedmiot zastawiany można zachować oraz dalej z niego korzystać. Opcja taka byłaby naprawdę idealna, szczególnie w przypadku co po niektórych przedmiotów. Na pewno warto tutaj wyróżnić komputer, telefon komórkowy czy też telewizor.

Pamiętajmy także jednocześnie, że żadne spośród rejestrów dłużników nie będą przez pracowników lombardu sprawdzane. Nie musimy zatem nikomu udowadniać, że jest to sposób wręcz idealny na zdobycie gotówki dla osób, które figurują w BIK. Co więcej musimy zaznaczyć, że o fakcie pożyczenie przez nas pieniędzy wyłącznie będziemy wiedzieć tylko i wyłącznie my sami jak i także oczywiście pracownik lombardu.

I na koniec ciekawostka nazwa lombard wzięła się od nazwy jednego spośród regionów we Włoszech. Chodzi oczywiście o Lombardię. W naszym kraju w międzywojennym okresie lombardy nazywano zastawniczymi zakładami.