Edukacja muzyczna dziecka
Edukacja muzyczna dziecka jest niezwykle istotna w ogólnym rozwoju naszych dzieci. Granie na instrumencie czy śpiewanie wspomaga rozwój intelektualny, dzieci łatwiej się uczą, lepiej zdają egzaminy i szybciej poznają języki obce. Muzyka uczy samodyscypliny, dzięki czemu sprawnie organizuje naukę i inne obowiązki. Zalet wynikających z uczenia się muzyki jest wiele, dlatego do rodziców należy dbanie o edukację dzieci. Muzyka rozwija dziecko intelektualnie, ale także daje mu dużo przyjemności.
Zalety wynikające z nauki muzyki
Dzieci, które grają na instrumencie i jednocześnie czytają nuty angażują całe ciało ćwicząc koordynację, co pozwala na przyjmowanie ogromnej ilości bodźców. Samo słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na dzieci, poprawiając nastrój i pozwalając na przeżycie całego wachlarza emocji. Naukowcy udowodnili, że dzieci grające na instrumentach łatwiej przyswajają naukę przedmiotów ścisłych i zdecydowanie lepiej radzą sobie na egzaminach. Wszystko to sprawia, że nauka muzyki jest doskonałym zajęciem dla naszych dzieci, pomaga ich w rozwoju i ułatwia odpoczynek. Dlatego już na wczesnym etapie rozwoju można pomyśleć o zapisaniu pociechy do prywatnej szkoły muzycznej.
Dziecko będzie miało możliwość nauki gry na instrumencie podstawowym- fortepianie, a także na drugim wybranym przez siebie. Ważne, żeby dziecko samo chciało grać czy śpiewać. Zmuszanie pociechy nie przyniesie nic dobrego i wcale nie zauważymy tych zalet, które normalnie wynikają z nauki muzyki. Uczeń, który nie lubi ćwiczeń gry na instrumencie nie będzie czerpał z jego pozytywnych aspektów. Dlatego to do rodziców należy odpowiednie zachęcenie dziecka do muzyki, by stała się ona jego pasją. Wtedy można pomyśleć o prywatnej szkole muzycznej, mamy pewność że dziecko będzie chętnie uczestniczyło w zajęciach muzycznych.
Muzyka przedmiotem szkolnym

Nauka muzyki w szkole niestety niewiele ma wspólnego z praktykowaniem muzyki. Najczęściej w przedszkolu nauczycielki dbają, by dzieci jak najwięcej śpiewały czy grały na instrumentach muzycznych. W późniejszych klasach szkoły podstawowej czy liceach doświadczania muzyki jest coraz mniej na rzecz teorii. A suche fakty w żaden sposób nie rozwijają uczniów, informacje na temat wybitnych kompozytorów szybko ulatują. O wiele większą wartość ma słuchanie utworów wybitnych muzyków, co pozwala rozwijać gusta muzyczne. Nauczanie muzyki w polskich szkołach opiera się głównie na klasyce i starszych epokach, a współczesna muzyka ma również wiele do zaoferowania. Starsi uczniowie mają już często wyrobione gusta muzyczne i nie chcą się skupiać na melodiach narzucanych przez nauczyciela. Nic złego by się nie stało, żeby czasem uczniowie mogli zająć się obecnymi hitami, które wzbudzą zainteresowanie. Również na ich podstawie można prowadzić pouczające dyskusje na temat wartości takiej muzyki.
Zobacz również:
Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach muzyki, na których mogą śpiewać czy uczyć się grać na instrumentach. Zazwyczaj jest to jednak niemożliwe z powodu złego wyposażenia sal. Szkół nie stać na zakup kilkudziesięciu instrumentów, dlatego najczęściej spotkać można cymbałki czy flety. Kiepska jest również sytuacja nauczycieli tego przedmiotu, godzin w programach jest niewiele, przez co stworzenie etatu jest niezwykle trudne. Nauczyciele pracują najczęściej w prywatnej szkole muzycznej a do tego dodatkowo w szkole państwowej, co powoduje też brak czasu na organizowanie szeroko pojętej edukacji muzycznej. A wyjście do opery, filharmonii czy teatru muzycznego byłoby nie lada wydarzeniem.
Edukacja w szkołach muzycznych
W prywatnych szkołach muzycznych edukacja muzyczna wygląda zupełnie inaczej. Uczniowie mogą się kształcić na pierwszym lub drugim stopniu. W pierwszych latach stawia się na ogólną edukację muzyczną, poznawanie nut i grę na dwóch wiodących instrumentach. Na drugim etapie uczniowie wybierają już konkretną specjalizację, może być ona związana z instrumentami bądź z wokalistką.
W prywatnej szkole muzycznej uczniowie nie mają przedmiotów ogólnokształcących, jedynie artystyczne. Zajęcia odbywają się popołudniami po lekcjach w zwykłej szkole. Pierwszy stopień trwa cztery lub sześć lat, co jest uzależnione od wieku ucznia. Dziecko wybiera instrument, na którym chce grać. Ma także szereg obowiązkowych zajęć wynikających z zaleceń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I tak uczniowie mają fortepian dodatkowy, rytmikę, kształcenie słuchu, audycje muzyczne i chór lub orkiestrę. Po zakończeniu tego etapu uczeń otrzymuje świadectwo i ma możliwość kontynuowania edukacji.
Na drugim etapie na uczniów również czeka sześcioletni cykl. Mogą już kształcić się instrumentalnie lub wokalnie. Tu również wybierają instrumenty i mają szereg obowiązkowych przedmiotów. Bardzo ważne jest, że po zdaniu wszystkich egzaminów absolwenci otrzymują tytuł muzyka. Taka wieloletnia edukacja ułatwia w przyszłości dostanie się na Akademię Muzyczną i zostanie profesjonalnym muzykiem. Od uczniów wymaga to jednak dużo wysiłku, zaangażowania i dodatkowych obowiązków.