Czy opłaca się kupić dom od dewelopera?

Osoby mające w planach zakup lub budowę nowego domu, mają przed sobą dwie możliwości. Mogą zdecydować się na samodzielne rozpoczęcie budowy lub zakup gotowej nieruchomości od dewelopera. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Wszystko jest zależne od wymagań konkretnej osoby, a każdorazowy przypadek należy traktować indywidualnie.

Dom czy mieszkanie?

Młode rodziny oraz osoby samotne, kupując swoją pierwszą nieruchomość stają przed bardzo istotnym dylematem. Mianowicie takim, czy opłaca się kupować dom wolnostojący, czy jest to jednak zbyt problematyczne i lepiej zdecydować się na mieszkanie. Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona i trzeba by najpierw zastanowić się nad swoimi potrzebami. Z całą pewnością, w domach jest więcej miejsca, co jest niewątpliwą zaletą dla dużych rodzin z małymi dziećmi. Ma to jednak również wady, gdyż taki dom jest nieco droższy w bieżącym utrzymaniu niż mieszkaniu w budownictwie wielorodzinnym. Deweloperzy często budują mieszkania tak, że koszty eksploatacji są wręcz minimalne. W budownictwie jednorodzinnym jest to raczej nie do osiągnięcia i pewnych kosztów nie da się uniknąć.

Kolejną kwestią jest to, że mieszkania przeważnie są budowane w nieco lepszych lokalizacjach, co sprawia, że są atrakcyjniejsze dla osób, którym zależy na łatwym dojeździe do miejsca pracy lub do centrum miasta. Kupując dom, warto zwrócić uwagę na to, czy jest on odpowiednio dobrze skomunikowany z punktami usługowymi i lokalnym ośrodkiem miejskim, jeśli nieruchomość znajduje się poza miastem.

Rynek domów jednorodzinnych w Polsce

Domy jednorodzinne w Polsce przeważnie budowane są przez małe firmy na zlecenie klientów indywidualnych. Pomimo tego w większych ośrodkach miejskich coraz częściej deweloperzy znajdują niszę i realizują tego typu inwestycje. Czasami są to pojedyncze domy, a czasami duże osiedla. W ostatnich latach rynek nieruchomości mieszkalnych rozwinął się do tego stopnia, że deweloperzy zajmujący się budownictwem jednorodzinnym zaczęli być obecni zarówno w dużych miastach oraz na ich obrzeżach, jak również w mniejszych ośrodkach miejskich, które do tej pory nie słynęły z inwestycji tego typu. Za taki stan rzeczy po części mogą odpowiadać takie czynniki jak niskie stopy procentowe, które sprawiają, że koszt pieniądza jest bardzo niski, a także dobra koniunktura na rynku pracy, która sprawia, że klienci indywidualni dysponują coraz większymi środkami finansowymi. Nie bez znaczenia pozostaje również ogólna sytuacja gospodarcza kraju, która przez ekspertów oceniana jest na bardzo dobrą.

Osoby chcące zamieszkać we własnym domu, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dadzą radę poradzić sobie z trudami przeprowadzenia takiej inwestycji we własnym zakresie, czy wolą raczej zdecydować się na zakup gotowego domu na rynku wtórnym lub na rynku pierwotnym, od dewelopera lub agencji nieruchomości.

Zalety budowy domu we własnym zakresie

Decydując się na budowę domu we własnym zakresie, można bardzo wiele zyskać. Przede wszystkim można zaoszczędzić nieco pieniędzy, poprzez wykonanie części prac budowlanych metodą gospodarską, czyli we własnym zakresie. Jeśli ktoś dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, to wbrew pozorom będzie mógł bardzo wiele tego typu prac wykonać samemu, gdyż nie do wszystkiego potrzebne są specjalistyczne umiejętności. Zaoszczędzić można między innymi na przygotowaniu działki pod budowę, pracach ziemnych, pracach sprzątających, lub niektórych pracach wykończeniowych, takich jak malowanie. Oczywiście większość prac i tak będzie trzeba zlecić wykwalifikowanym fachowcom. Trzeba się również liczyć, że na rynku jest mało firm, które budują domy pod klucz, więc inwestor musi we własnym zakresie wejść w rolę menadżera, który zgra ze sobą wszystkie etapy budowy. Kupując dom od dewelopera, unika się tego typu fatygi. 

Kolejną kwestią, która jest dość istotna, jest to, że budując dom samemu, można wybrać dowolny projekt, który w dodatku często można lekko zmodyfikować na swoje potrzeby. W przypadku zakupu gotowego domu, takiej możliwości nie ma, ale z drugiej strony, na rynku aktualnie jest tyle ofert gotowych domów, że większość potencjalnych kupców i tak znajdzie coś dla siebie. 

Zakup domu jednorodzinnego od dewelopera

Kupując dom od firmy deweloperskiej, zyskuje się przede wszystkim wygodę i oszczędza mnóstwo czasu. Inwestor unika problemów związanych z obsługą prawną inwestycji, czyli licznymi wizytami w urzędach, a także konsultacjami z notariuszem lub architektem. Formalności w Polsce są dość skomplikowane i mało kto, kto przez nie przeszedł, dobrze wspomina ten okres, więc uniknięcie kłopotów związanych z formalnościami to niezwykle duży atut. 

Deweloper przeważnie dostarcza domy pod klucz, a to oznacza, że skoordynowanie prac wszystkich specjalistów pracujących na budowie również leży po jego stronie. Dla osób zapracowanych, ceniących sobie wygodę i oszczędność czasu to bardzo duża zaleta, za którą warto nieco dopłacić. Warto również wspomnieć, że różnice cenowe pomiędzy ofertami deweloperów a budową we własnym zakresie wcale nie są zbyt duże.