Jakie materiały wykończeniowe stanowią dobry zamiennik dla płytek ceramicznych?
Jakie materiały wykończeniowe stanowią dobry zamiennik dla płytek ceramicznych? Płytki ceramiczne cieszą się wyjątkowo dużą popularnością jako materiał wykończeniowych, który sprawdza się w różnego rodzaju lokalach. Używa się ich do wykończenia podłóg oraz ścian. Do największych zalet płytek ceramicznych należy przede wszystkim ich funkcjonalność oraz trwałość. Właśnie dzięki temu przydadzą się również podczas wykańczania schodów, tarasów oraz elewacji.
Musimy jednak umieć rozróżnić poszczególne rodzaje płytek ceramicznych. Taka wiedza jest niezbędna, aby poprawnie dobrać modele do naszych potrzeb. Chodzi mianowicie o parametry techniczne wybranych przez nas płytek ceramicznych. Klasa ścierania, przyczepność oraz nasiąkliwość – wszystko to należy wziąć pod uwagę podczas kupowania tego typu płytek. Co, jeśli jednak nie podoba nam się taki materiał wykończeniowy? Na szczęście dla nas, na rynku znajdziemy kilka solidnych alternatyw dla płytek ceramicznych.
Szkło jako alternatywa dla płytek ceramicznych
Pomimo wielu zalet płytek ceramicznych, osoby zainteresowane bardziej nietypowym rodzajem wykończenia mają do wyboru kilka ciekawych opcji. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym wystroju naszej łazienki, warto przyjrzeć się szklanym wykończeniom. Cechują się podobną trwałością co płytki ceramiczne, przy czym o wiele łatwiej przyjdzie nam utrzymać czystość w tak udekorowanym pomieszczeniu. Brak szczelin wypełnionych cementową fugą to dobry powód, aby zainwestować w duże szklane tafle. Możemy nie tylko lakierować ich spodnią stronę na różne kolory, ale również nakładać fototapetę lub grafikę. Oferuje to nam szeroki wybór, jeśli chodzi o ostateczny wygląd naszej łazienki. Szkło jest również wysoce praktycznym materiałem. Bez większych problemów możemy wyciąć w nim wszelkiego rodzaju otwory na przyłącza sanitarne. Jeśli boimy się o ewentualne uszkodzenia mechaniczne szklanego wykończenia, wystarczy zdecydować się na wybór szkła hartowanego lub ewentualnie podkleić je przy użyciu specjalnej folii. Tak zabezpieczone szkło nie rozsypie się w razie stłuczenia. Do montażu tego typu wykończenia używa się kołków dystansowych bądź specjalnego kleju do szkła.
Czy drewno sprawdzi się w łazience?
Chociaż jest to rzadko spotykane rozwiązanie, niektóre rodzaje drewna charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć. Tym samym sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i łazience. Chodzi przede wszystkim o egzotyczne gatunki drewna, takie jak badi, iroko, merbau oraz teak. Taki materiał może z powodzeniem zastąpić płytki ceramiczne podczas wykańczania naszej łazienki oraz kuchni. Drewniane blaty pod umywalką oraz drewniana podłoga to doskonały sposób, aby nadać naszemu pomieszczeniu oryginalnego charakteru. O ile do budowy blatów używa się litego drewna, okładziny ścienne mogą być wykonane z fornirowanych płyt MDF lub sklejki. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych pozwalają nadać pomieszczeniu wrażenia ciepła. Z uwagi na właściwości tego materiału, drewniana podłoga będzie ciepła w dotyku. Drewniane wykończenia pasują przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym oraz klasycznym.
Łazienka wykończona przy użyciu kamienia naturalnego
Takie rozwiązanie przypadnie do gustu przede wszystkim osobom, którym zależy na nadaniu swojej łazience luksusowego charakteru. Kupując granit, możemy mieć pewność, że nie dojdzie do jego uszkodzenia. Jeśli wytrzymałość materiału nie jest dla nas najważniejszym parametrem, warto skłonić się do wyłożenia powierzchni łazienki marmurem. Oferuje on o wiele większą różnorodność pod względem kolorystyki. Oprócz tego warto rozważyć wybór trawertynu – po wypolerowaniu będzie on wyglądał bardzo dobrze w naszej łazience. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że nie wskazane jest wyłożenie całej powierzchni pokoju, wykorzystując kamień naturalny. O wiele lepiej połączyć go z drewnem lub gładkimi płytkami ceramicznymi. Ciekawą opcją jest tak zwany konglomerat kamienny – mieszanka sproszkowanego kamienia naturalnego oraz różnego rodzaju pigmentów, oraz żywic. Z uwagi na wilgotne warunki panujące w kuchni oraz łazience, należy unikać piaskowców oraz innych kamieni naturalnych, które cechują się dużą nasiąkliwością.
Na czym polega popularność farb podczas wykańczania ścian?
Gładkie, wymalowane ściany mogą w prosty sposób stworzyć wrażenie lekkości w naszej łazience. Dobrym pomysłem jest połączenie ich z płytkami ceramicznymi oraz drewnianymi detalami. Taka kombinacja znacząco poprawi wygląd pomieszczenia. Musimy jednak upewnić się, czy wybrana przez nas farba jest wysoce zmywalna. Warto dodatkowo zadbać o wybranie modelu z właściwościami antygrzybicznymi. Oprócz tego możliwe jest zabezpieczenie pomalowanej powierzchni przy użyciu lakieru wodnego lub bezbarwnej bejcy. Wtedy ściany naszej łazienki będziemy mogli wielokrotnie zmywać na mokro bez obaw o powstawanie odbarwień. W żadnym wypadku nie możemy używać farby strukturalnej, gdyż nie istnieje możliwość jej porządnego umycia. Zamiast tego jesteśmy zmuszeni do odkurzania powierzchni pokrytych tego typu farbą. Wybierając jej kolor, należy postarać się, aby dobrze pasował do zakupionych przez nas płytek ceramicznych, których planujemy użyć w naszej łazience.