Bezpieczne zabiegi – jak wybrać gabinet medycyny estetycznej?

Zabiegi medycyny estetycznej w ostatnim czasie znacznie zyskują na popularności. Korzystanie z nich nie jest już na szczęście uważane za wstyd, a wręcz przeciwnie – decyduje się na nie coraz więcej zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że o pomyślnym efekcie końcowym decyduje nie tylko sprawna ręka chirurga, ale również przeprowadzenie zabiegu w jak najbezpieczniejszy sposób. Dowiedz się, jak zawsze mieć pewność, że twój zabieg będzie całkowicie bezpieczny.

Medycyna estetyczna bezpieczne zabiegi
Zabiegi medycyny estetycznej

Przede wszystkim wybór gabinetu. Wystrzegaj się miejsc, które już na pierwszy rzut oka wzbudzają twoje podejrzenia – nie tylko w kwestii higieny, ale również wykwalifikowania personelu. Przeprowadzający zabieg lekarz powinien posiadać certyfikat poświadczający jego wiedzę i umiejętności, a także pozytywne opinie wśród poprzednich klientów. Równie istotna jest czystość i sterylność samego środowiska, w którym zabieg zostanie przeprowadzony – takie miejsce musi  spełniać warunki i gabinetu lekarskiego, i zabiegowego.

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej?

Wystrzegaj się zabiegów medycyny estetycznej przeprowadzanych przez kosmetyczki. Coraz więcej kosmetyczek umieszcza je w swoich ofertach, jako że w ostatnim czasie zainteresowanie takimi zabiegami mocno wzrosło. Niestety, nawet wykwalifikowane kosmetyczki nie mają potwierdzonych umiejętności do takiej ingerencji w urodę klientek. Z tego względu zawsze umawiaj się na podobne zabiegi wyłącznie w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Żeby gabinet medycyny estetycznej spełniał wszystkie warunki, znajdujący się w nim sprzęt również musi posiadać niezbędne certyfikaty i spełniać konieczne standardy; do wymogów bezpieczeństwa należy między innymi wykorzystywanie najnowszych technologii. Przed umówieniem się na zabieg koniecznie sprawdź, jakiego sprzętu używa personel kliniki, w której planujesz zabieg. Zwróć uwagę na producenta i kraj pochodzenia sprzętu, certyfikaty jakości, używane preparaty oraz, co nie mniej istotne, zostawione w internecie opinie. Niezadowolenie poprzednich klientów to wielki znak ostrzegawczy i nie powinno się ich lekceważyć.

Jak ocenić profesjonalizm lekarza medycyny estetycznej?

Certyfikaty i dyplomy świadczące o znajomości tajników medycyny estetycznej to nie wszystko – równie ważne jest samo podejście do klienta. Przed umówieniem się na konkretną datę zabiegu lekarz ma obowiązek przeprowadzić bardzo wnikliwy wywiad. Zabiegi poprawiające urodę znacznie różnią się od typowych zabiegów medycznych, jako że nie mają na celu ratowania życia, a jedynie poprawę wyglądu. Z tego względu nie zaleca się wykonywanie takich zabiegów, jeżeli pacjent nie jest w optymalnym zdrowiu. Nie ukrywaj przed lekarzem przebytych chorób czy takich, z którymi cały czas się zmagasz. Wcześniej przygotuj listę obecnie branych leków czy zabiegów, jakim się dotychczas poddawałeś. Również, poinformuj lekarza o ewentualnej ciąży oraz karmieniu piersią. To wszystko jest nie bez znaczenia w kontekście zabiegu, jako że podczas niego nastąpi ingerencja w twój organizm – także farmakologiczna.

Zdecydowanie wystrzegaj się lekarzy, którzy nie przywiązują większej wagi do powyższych informacji. Lekceważące podejście czy nawet niepoinformowanie o możliwych skutkach ubocznych, zbagatelizowanie ich ryzyka, świadczy bardzo na niekorzyść lekarza – zdecydowanie nie umawiaj się z taką osobą na zabieg.

Nie ma niczego złego w dopytaniu, jak dokładnie będzie wyglądał zabieg. Medycyna estetyczna to raczej tajemnicza dyscyplina nawet dla tych, którzy planują się jej poddać i to naturalne, że możesz nie mieć wiedzy, za to chcesz dowiedzieć się jak najwięcej o planowanym zabiegu. Pytaj za każdym razem, kiedy masz wobec czegokolwiek wątpliwości, także odnośnie sterylności sprzętu, który będzie używany. Brak czystości czy używanie dwukrotnie tej samej igły (również nieotworzenie jej przy tobie, a wcześniej) powinno zapalić w twojej głowie czerwone światło. Pamiętaj, że poprawiony pod twoją estetykę wygląd to jedno, ale nie warto ryzykować – zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Poza tym powinieneś zostać także poinstruowany, jak dbać o swoje zdrowie po zabiegu. Tuż po przeprowadzonym zabiegu medycyny estetycznej – ile dokładnie zależy od konkretnego zabiegu – możesz mieć problem z normalnym funkcjonowaniem. O to także wypytaj, również jak należy dbać o poddane zabiegowi miejsce. W porządnym, rekomendowanym i bardzo profesjonalnym gabinecie lekarz o wszystkim poinformuje cię sam, tak żebyś po fakcie nie był niczym zaskoczony.

Wiele osób próbuje obecnie zarobić na trendzie, jakim jest poddawanie się zabiegom medycyny estetycznej. Dlatego trzeba zachować najwyższą ostrożność – w efekcie nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu może dojść nawet nawet do martwicy naruszonych tkanek. Zabieg musi mieć całą dokumentację, w której znajdą się informacje na temat wszystkich podanych środków; jest to niezbędne przy późniejszej pomocy, gdyby coś jednak poszło nie tak.