Plusy zamieszkania w drewnianym domu

W dzisiejszym świecie, jeśli ktoś chce budować dom, to ma naprawdę spory wybór, jeśli chodzi o technologię budowania, sam proces, no i materiały. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ można wybrać to, co najlepsze, jednak z drugiej, taki ogrom wyboru to problem, ponieważ czasem różne technologie i materiały różni tylko drobna różnica. I teraz jaka decyzja będzie najlepsza?

Drewniany dom
Plusy zamieszkania w domu drewnianym

Domy z drewna – zalety budowy

Jednym z materiałów, który nieco stracił na swojej popularności w naszym kraju, jest drewno. Jednak teraz, z roku na rok te domu stają się u nas coraz popularniejsze. Można powiedzieć, że to zasługa zachodniej mody, ponieważ zarówno w Skandynawii, jak i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, taki domy drewniane wciąż są bardzo popularne i drewno to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do budowy. Również z tych krajów przychodzi do nas technologia budowy, czyli budowa domów szkieletowych z drewna.

Jednak Polska również może poszczycić się technologią i historią budowy domów drewnianych, która stale jest utrzymywana od lat i można ją już nazwać tradycyjną. To znaczy, jest to budowa domów z bali. Takie domy najczęściej można znaleźć w naszych polskich górach. Jeśli przejeżdżając przez górską miejscowość, gdzieś na działce zauważy się ustawione bale, które leżą dokładnie ułożone, to możliwe, że czekają one na wykorzystanie ich do budowy, Jednak takie drewno nie może być od razu wykorzystane, ponieważ, aby dom był trwały, to musi swoje przeleżeć.

Ekologiczne domy

W naszych czasach coraz częściej mówi się o tym, aby być ekologicznym i dbać o środowisko. Budując domy z drewna, można właśnie postarać się o to, aby do powietrza trafiało mniej gazów cieplarnianych, a środowisko było mniej naruszone. Budując taki dom, nie trzeba angażować zbyt wiele procesów technologicznych, które tylko powodują większe zagrożenie dla środowiska. Budowa domów drewnianych jest również zgodna z naturą, a poza tym takie domy są energooszczędne. Często, gdy buduje się dom, to cały teren wokół musi zostać rozkopany, a do tego jest rozjeżdżony przez ciężki sprzęt. Gdy powstaje dom z drewna, wcale nie trzeba tego robić. Ilość maszyn użytych do budowy można ograniczać do minimum, a przy tym zadbać, aby ziemia została jak najmniej zaśmiecona.

Domy z drewna są z natury lżejsze. Dlatego też są to domy, które nie wymagają tak ciężkich fundamentów. Na pewno wiele osób się z tego powodu ucieszy, ponieważ lżejsze fundamenty, to mniejsza ilość materiałów, a to za to oznacza, że będą to również mniejsze koszty. Jako że domy z drewna są lżejsze, to również, jeśli chodzi o wzmocnienia konstrukcyjne, to nie wymaga się ich tak wiele. Wszystko to oznacza naprawdę wysokie oszczędności. Dzięki temu można zainwestować w lepszej jakości materiały.

Gdy ktoś zdecyduje się na budowę domu z drewna Szczecin, to wśród jego zalet znajdzie również lepsze parametry cieplne, akustyczne i samoregulację wilgoci. Choć drewno dobrze przewodzi ciepło, przez co, jeśli w chłodnie dni nie jest grzane, to szybko się wychładza, to również bardzo szybko się nagrzewa, co na pewno jest zaletą. Utrzymywanie stałej temperatury nie będzie wcale problemem. Osoby, które już mieszkają w domach drewnianych, mogą potwierdzić, że zimą jest w nich ciepło, natomiast latem jest tam chłodno. Jest to też właśnie zasługa między innymi tego, że drewno samo odpowiada za regulację wilgoci, a więc tez przewodzenie ciepła. Jeśli w domach mieszkają dzieci, to na pewno wiele osób zwraca uwagę na hałas, który powodują w trakcie zabawy. W domach drewnianych, choć stropy bardzo łatwo przepuszczają hałas, to już, jeśli chodzi o ściany i podłogi, to dzięki swoim naturalnym właściwością, często zapobiegają one temu, by ten hałas się rozchodził i tłumią go. W takim domu można więc być pewnym, że zawsze znajdzie się kąt, w którym będzie można spokojnie odpocząć od wszelkich hałasów.

Styl budowanego domu

Nie ma co ukrywać, że dla każdego też jest ważne, jak jego dom wygląda. Domy z drewna można wykonać w różnym stylu i łączyć je z różnymi materiałami, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla niego. Nie trzeba martwić się tym, że ktoś wybuduje sobie właśnie taki dom, jednak będzie miał ogromne problemy z wystrojem. Domy drewniane spotyka się zarówno w stylu tradycyjnym, klasycznym, jak i w stylu nowoczesnym, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Taki dom na pewno zawsze można wystroić, jako dom przytulny.

Wiele osób na pewno również się zastanawia, jak wygląda ogrzewanie takiego domu. W zależności od tego, jaki system ogrzewania zostanie wybrany, trzeba na to przygotować również dom, czyli być może będzie potrzebny murowany komin. Jednak z ogrzewaniem nie ma problemów, tak samo, jak z założeniem ocieplenia. Choć ściany są cieńsze, niż w domach murowanych, to nie znaczy, że takie domy będzie ciężko ogrzać.

Czytanie o drewnianych domach na pewno pomoże w planowaniu budowy, jednak warto też wziąć się do pracy i zacząć już przygotowywać się do budowy, aby nastąpiła ona jak najszybciej. Taki dom naprawdę jest wart tego, by w niego zainwestować.