Czy istnieje idealne ubezpieczenie firmy?

Czy można ochronić firmę przed następstwami wszystkich wypadków?

Można. Chociaż nie unikniemy problematycznych sytuacji, możemy zminimalizować szkody, które nam zadadzą. Wielu przedsiębiorców nie zastanawia się nad tym, dopóki nie przyjdą prawdziwe kłopoty. Wtedy jest jednak zazwyczaj za późno na żal. Ubezpieczenie firmy to rzecz tak ważna, jak zamknięcie drzwi od domu na klucz czy zaparkowanie samochodu w bezpiecznym miejscu. To się po prostu robi.

Przyjmijmy taką sytuację: w sąsiedztwie wybuchł pożar i zanim straż pożarna zdążyła dotrzeć na miejsce, ogień rozprzestrzenił się już na nasze biura. Zniszczony został sprzęt komputerowy, meble, całe miejsce nadaje się jedynie do remontu. Jeśli mamy ubezpieczenie firmy, praktycznie nie odczujemy skutków katastrofy. Obejmować ono powinno zwłaszcza te przestrzenie, w których znajdują się drogie przedmioty, w tym wypadku: komputery. O tym, że pliki powinniśmy trzymać w chmurze już zapewne wiemy i nie przejmujemy się destrukcją twardych dysków czy awarią.

Ubezpieczenie firmy

Podstawowe ubezpieczenie firmy to oczywiście polisa OC. Nie wszyscy mają obowiązek taką posiadać, ale klienci mogą nie być zbyt zadowoleni, kiedy im powiemy, że jej nie mamy. OC pozwala nam ubezpieczyć się od następstw ewentualnych błędów, które jednak nie były popełnione z naszej winy. Jej zakres jest zależny od tego, jaki typ działalności prowadzimy, ale nawet najmniejsze przedsiębiorstwo powinno taką posiadać. Nawet, jeśli mamy tylko niewielki kiosk.

Przejdźmy do kolejnych ubezpieczeń. Jeśli masz sporą przestrzeń, w której znajdują się cenne rzeczy – tak jak wspomniane wcześniej komputery – musisz je ubezpieczyć. Gdyby złodzieje obrabowali magazyn z twoim towarem, straty mogłyby pociągnąć cię na gospodarcze dno.

Przeliczmy ceny przedmiotów, które znajdują się w naszej firmie. Szybko przekonamy się, że cena polisy jest znacznie niższa od ceny, którą będziemy musieli ponieść w przypadku zniszczeń. Same komputery są warte kilka tysięcy złotych każdy. Stracimy ich pięć i jesteśmy kilkanaście tysięcy złotych w plecy. Gra niewarta świeczki, nie mówiąc już o tym, że stracimy mocno w oczach innych przedsiębiorców, gdy dowiedzą się, że byliśmy zbyt pewni tego, iż nic nam się nie stanie.

https://www.najlepsze-ubezpieczenie.pl/

Ubezpieczenie firmy przydaje się w szczególności wtedy, kiedy posiadamy firmę spedycyjną lub transportową. Wypożyczamy samochody? Jesteśmy prywatnym przewoźnikiem? Transportujemy towary za granicę? Koniecznie zainwestujmy w polisę komunikacyjną. Pozwoli ona nam uniknąć nie tylko skutków kradzieży towaru. Jeśli zostanie on zniszczony w trakcie transportu, nie dowieziemy go na czas albo stracimy go w inny sposób, będziemy mieli trwałe zabezpieczenie. Oczywiście, tutaj cena będzie zależała od tego, jaka jest właściwa wartość przewożonych przez nas przedmiotów. Jednak sumarycznie opłaca się bardziej niż jazda bez polisy. Zwłaszcza w czasach, w których wyprawa do Francji może skończyć się rajdem bandytów oblegających autostrady. Dzięki tej polisie będziemy mogli też zabezpieczyć ładunek na wypadek, gdyby samochód prowadziła osoba nieupoważniona, lub też podwykonawca go sobie przywłaszczył. Ba! Ubezpieczenie to uchroni nas nawet przed tym, że nie dostarczymy towaru na czas i odbiorca nie będzie chciał go od nas przyjąć! Zakres jest bardzo szeroki, dlatego warto dopytać o wszystkie możliwości.

Niektóre branże wymagają wręcz ubezpieczenia: adwokaci (ubezpieczenie adwokata) czy lekarze (ubezpieczenie oc dla lekarzy) po prostu muszą je mieć. Przyda się jednak ono każdemu, zwłaszcza wtedy, kiedy nasze działania mogą doprowadzić do jakiejś niebezpiecznej sytuacji. Bardzo często ubezpieczenie firmy wykupują przedsiębiorstwa budowlane, bowiem zdarzyć się może, że przypadkowa cegła spadnie akurat na jednego z pracowników. W tym momencie pieniądze wypłaci mu ubezpieczyciel, a my nie będziemy musieli chodzić po sądach i tłumaczyć się Państwowej Inspekcji Pracy. Może być również tak, że mamy zorganizować jakąś imprezę na świeżym powietrzu. Wszystko dopięte na ostatni guzik, a tymczasem samochód wysiada nam na środku drogi. Nie docieramy na miejsce, klient dzwoni wściekły, żąda odszkodowania, bo wyprzedał bilety, a tu nic się nie odbędzie. Ubezpieczenie firmy chroni nas przed wypłatą mu grubych pieniędzy, bo zrobi to za nas ktoś inny.

Niektórzy są jednak zdania, że ubezpieczenie firmy jest bardzo drogie, a oni znają setki osób, którym nigdy nic się nie stało, za to musiały zapłacić duże pieniądze ubezpieczycielom. Takie myślenie jest zgubne i mało perspektywiczne. Dobry przedsiębiorca planuje przyszłość z wyprzedzeniem. To prawda, że przez całą naszą karierę możemy nie złamać nawet paznokcia w pracy, ale stawianie na ślepy łut szczęścia nie należy do rozsądnych. Jeśli potrafimy stworzyć strategię dla naszego zakładu, potrafimy też zrozumieć, iż sytuacja potrafi zmienić się z dnia na dzień. Gdybyśmy mieli stracić dorobek naszego życia tylko dlatego, że szkoda było nam wydać kilkuset złotych na dobre ubezpieczenie firmy, to bylibyśmy rozżaleni. Zobaczmy zresztą, ilekroć ludzie opłakują swój dobytek – dlaczego? Bo nie wykupili polisy.